Fed zvýšil úrokové sadzby a váha, čo ďalej

Americké úrokové sadzby opäť vzrástli – opäť o 75 bázických bodov. Čoraz viac však nasvedčuje tomu, že môže ísť o jednu z posledných túr. Americká centrálna banka zjavne váha, čo ďalej.

od Simona

Newsletter news

Končí Fed zvyšovaním úrokových sadzieb?

Inflácia v Spojených štátoch v septembri dosiahla 8,2 %. Na tejto úrovni nebola takmer 40 rokov.

V reakcii na to Federálny rezervný systém opäť zvyšuje úrokové sadzby – tentoraz na rozpätie 3,75-4,00 percent z 3,00 do 3,25 percenta

Dôležitejšie je však to, čo povedal Fed. Čoraz viac naznačuje, že americká centrálna banka sa čoskoro vráti ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu, čo bude výhodné pre trhy.

Účinky vyššie uvedeného je už možné vidieť. Dolár sa dočasne oslabil voči euru. Potom však stratu v dôsledku vyjadrení prezidenta americkej centrálnej banky dohnal.

fed rate hike GIF

Čo ďalej s úrokovými sadzbami?

Jerome Powell, ktorý šéfuje Fedu, počas včerajšej tlačovej konferencie uviedol, že údaje, ktoré sa objavili od posledného zasadnutia Výboru pre voľný trh, naznačujú, že cieľová úroveň úrokových sadzieb v USA bude vyššia, ako sa pôvodne očakávalo. Dodal, že o spomalení zvyšovania úrokových sadzieb už výbor diskutoval na poslednom zasadnutí. Priznal, že na dokončenie celého procesu je ešte príliš skoro.

Napriek zjavnej neistote Fedu a čiastočne protichodným signálom o budúcich pohyboch, trh s kryptomenami nereagoval prudkými prepadmi. Bitcoin momentálne stojí 20 333 dolárov, čo je takmer rovnako ako včera. Ethereum kleslo o 2 % na dennej báze na cenu okolo 1 548 USD. Obe kryptomeny strácajú počas týždňa 2% a 1%.

Aké sú nálady na trhu? BTC index strachu a chamtivosti opäť ukázal strach (úroveň 30).

Ethereum zostáva na vyšších úrovniach. Posledný prieskum indexu ukázal 45, čo je neutrálna pozícia.

Môžeme predpokladať, že úplné stiahnutie Fedu zo súčasnej politiky spôsobí boom na trhu s kryptomenami. Je možné, že sme k tomuto fenoménu bližšie, ako si to dnes mnohí investori uvedomujú.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár