Fed uskutočnil prieskum nálady spotrebiteľov v USA. Výsledky nevzbudzujú optimizmus. To by sa mohlo odraziť na BTC

Z prieskumu amerického Federálneho rezervného systému vyplýva, že finančná situácia amerických domácností sa v roku 2022 „výrazne zhoršila“. To by mohlo ovplyvniť finančné trhy vrátane kryptomien.

od Simona

Blíži sa koniec amerického sna?

Rada federálnych rezerv v pondelok zverejnila výsledky svojho 10. výročného prieskumu domácností. Meria ekonomickú pohodu amerických domácností a identifikuje potenciálne riziká pre ich financie. Aktuálny prieskum sa uskutočnil v októbri minulého roka. Viac ako 11 000 dospelých Američanov bolo požiadaných o vyjadrenie svojho názoru.

Fed bez okolkov uvádza, že „celkovo sa finančná pohoda oproti predchádzajúcemu roku výrazne zhoršila“. Podiel dospelých, ktorí uviedli, že ich finančná situácia je horšia ako pred rokom, sa zvýšil na 35 %, čo je najvyššia úroveň od roku 2014. Samotní Američania tvrdia, že ich „finančná pohoda“ je na nízkej úrovni. Analýzou výsledkov prieskumu možno dospieť k záveru, že americkí spotrebitelia nemali zo seba taký zlý pocit od roku 2016. Fed dodal, že „vyššie ceny negatívne ovplyvnili väčšinu domácností“.

Značné percento respondentov uviedlo zvýšenie výdavkov v porovnaní s ich príjmami, čo je zrejmý vplyv inflácie. Až 43 % respondentov uviedlo, že mesačné výdavky ich rodiny sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšili.

Sú Američania pripravení na takzvanú „čiernu hodinu“? Až 63 % respondentov uviedlo, že by boli schopní pokryť prípadné núdzové výdavky vo výške 400 USD. To je však menej ako 68 % v predchádzajúcom roku. Avšak už „na otázku o najväčšom výdavku“, ktorý by dokázali pokryť len z úspor, až 18 % uviedlo, že by to bolo menej ako 100 USD. 14 % oponovalo, že by to mohol byť výdavok „od 100 do 499 USD“.

„Inflácia ovplyvnila rozhodovanie ľudí o výdavkoch a úsporách niekoľkými rôznymi spôsobmi. Takmer dve tretiny dospelých prestali kvôli inflácii používať nejaký výrobok alebo ho používali menej, 64 % si vybralo lacnejší výrobok a o niečo viac ako polovica (51 %) prišla kvôli inflácii o časť úspor,“ dodáva Fed.

Prieskum ďalej ukázal, že 94 percent opýtaných má bankový účet. Iba 3 percentá používali na finančné transakcie kryptomeny.

Inflácia

Vplyv na kryptomeny

Mimochodom, stojí za to zvážiť, ako by všetky uvedené skutočnosti mohli ovplyvniť kryptomeny. Je celkom zrejmé, že keď ľudia nemajú úspory, nebudú investovať do bitcoinov. Tento problém sa dotkne najchudobnejšej časti spoločnosti. Nezabúdajme však, že v čase vysokej inflácie sa stredná trieda bude – aspoň čiastočne – snažiť ochrániť svoj kapitál investovaním napríklad do zlata alebo práve do kryptomien. To možno zase považovať za príležitosť pre finančné trhy. Najmä ak Fed začne tento alebo budúci rok znižovať úrokové sadzby.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár