Fed sa pýtal bánk na kryptomeny. Výsledky sú prekvapivé

od Martin Tkáč

Podľa americkej centrálnej banky sa väčšina bánk o kryptomeny nezaujíma.

NEWSLETTER okrypte.sk
Fed sa pýta bánk na kryptomeny

Rada Federálneho rezervného systému USA zverejnila 15. júla výsledky prieskumu uskutočneného medzi zástupcami najväčších bánk v krajine. Cieľ? Chceli spoznať úroveň ich záujmu a očakávaní týkajúcich sa produktov a služieb súvisiacich s kryptomenami.

Výsledky ukazujú, že 66 % z 80 finančných riaditeľov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, súhlasilo s tým, že implementácia technológie blockchain a kryptomenových produktov alebo riešení DeFi nie je pre nich prioritou.

Respondenti vo všeobecnosti uviedli, že ich banka nevníma tieto technológie tak, že by mali veľký vplyv na riadenie likvidity – čítame v dokumente.

Pre štvrtinu respondentov sa však blockchain a ďalšie technológie distribuovanej účtovnej knihy považovali za strednú až vysokú prioritu. Plánujú ich využiť na zlepšenie infraštruktúry svojich inštitúcií.

Väčšina bánk neočakáva, že produkty kryptomien ovplyvnia ich postupy riadenia likvidity v nasledujúcich rokoch (otázka bola smerovaná na dva časové rámce: 2-5 a 5-10 rokov). Respondenti však uviedli, že „situáciu aktívne monitorujú a v prípade potreby sa prispôsobia trhu“.

Znamená to teda, že väčšina bánk naozaj pred kryptomenami nezatvára oči, ale sú opatrné, najmä v časoch regulačnej a ekonomickej neistoty.

banky kŕmené kryptomenami

Fed chce CBDC

Jerome Powell, predseda Fedu, 17. júna na konferencii vo Washingtone povedal, že centrálna banka zvažuje vytvorenie digitálneho dolára.

„Vo svetle obrovského rastu kryptomien a stablecoinov Federálny rezervný systém skúma, či by digitálna mena americkej centrálnej banky fungovala pre bezpečný a efektívny domáci platobný systém,“ povedal.

Powell dodal, že CBDC by mohlo pomôcť „udržať dolár na medzinárodnej úrovni“. Takže aj keď neexistuje počiatočný dátum spustenia digitálneho dolára, regulačné orgány už hovoria o výhodách digitálnych mien a decentralizovaných technológií.

Nerozhodnosť Fedu v otázke CBDC viedla k tomu, že USA v tejto oblasti prehrali s Čínou. Peking dokončil svoju prácu na digitálnom jüane pred niekoľkými mesiacmi. Projekt bol testovaný na posledných olympijských hrách, ktoré sa konali v krajine.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár