Fed pokračuje vo zvyšovaní úrokových sadzieb, Bitcoin v reakcii na to klesá

Americká centrálna banka v stredu zvýšila úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Čo je horšie, úrady tvrdia, že toto nie je koniec zvyšovania. V reakcii na to bitcoin klesol.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Fed pokračuje vo zvyšovaní úrokových sadzieb

Americká centrálna banka navrhuje zvýšenie úrokových sadzieb do konca roka až na 4,40 %. V roku 2023 má dosiahnu 4,60 %.

Netrvalo dlho a trh zareagoval. Americký akciový trh sa prepadol a dolár posilnil.

Všetko má pomôcť v boji proti inflácii.

Tempo týchto nárastov bude stále závisieť od prichádzajúcich údajov a meniaceho sa hospodárskeho výhľadu. Dnešnou akciou sme tento rok zvýšili úrokové sadzby o 3 percentuálne body

– uviedol na tlačovej konferencii predseda Fedu Jerome Powell.

Ako dodal, cieľom centrálnej banky je vrátiť infláciu späť na 2 %.

Vyššie úrokové sadzby v USA budú mať určite väčší vplyv na nezamestnanosť v USA. Podľa novej prognózy Fedu sa miera nezamestnanosti blíži k 4,5 %.

– povedal Brett Ryan, hlavný ekonóm Deutsche Bank, ešte pred zvýšením.

Federálny rezervný systém bude, vysvetlil, presadzovať scenár „mäkkého pristátia“. Cieľom je udržať infláciu bez výrazných škôd pre ekonomiku.

Bitcoin padá

Poklesmi reagoval aj bitcoin. Dnes stojí 1 BTC približne 18 750 USD, čo je približne o 1 % menej ako včera a o 6 % menej ako pred 7 dňami.

Na druhej strane 1 ETH stojí 1272 dolárov. To je o 4 % menej ako o deň skôr a približne o 20 % menej ako pred týždňom.

Nálady sú tiež zlé. Na bitcoinovom trhu panuje extrémny strach. Index strachu a chamtivosti je len 22.

ETH index strachu a chamtivosti je 26, čo znamená strach. Je však potrebné dodať, že v poslednom čase bola úroveň tohto ukazovateľa na neutrálnej úrovni.

Môžeme predpokladať, že valuácie kryptomien zostanú nízke až do konca cyklu zvyšovania úrokových sadzieb. Kedy sa to stane? Možno až v roku 2023. Je možné, že to bude korelovať s bitcoinovým cyklom – v roku 2024 dôjde k ďalšiemu halvingu. Po ňom môžeme očakávať ďalší boom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár