Fed „nezakazuje“ bankám poskytovať služby klientom na trhu s kryptomenami. Upozorňuje však na niektoré riziká

Federálny rezervný systém vo svojom novom vyhlásení varuje pred kryptomenami. Spresňuje však, že komerčné banky môžu poskytovať služby súvisiace s digitálnymi menami, no musia si dávať pozor na niektoré aspekty.

od Simona

Newsletter news

Fed píše o kryptomenách

„Bankovým organizáciám nezakazuje ani ich neodrádza od poskytovania bankových služieb určitej kategórie alebo typu klienta,“ uviedli to Federálna korporácia pre poistenie vkladov (FDIC) a Úrad kontrolóra meny (OCC).

Úradníci však poukázali na to, že banky musia venovať pozornosť niektorým problémom.

„Na základe súčasného chápania a doterajších skúseností agentúr sa agentúry domnievajú, že vydávanie alebo držanie kryptoaktív, ktoré sú vydané, držané alebo prevedené v otvorenej, verejnej a decentralizovanej sieti alebo podobnom systéme, bude pravdepodobne nezlučiteľné s bezpečnými a spoľahlivými bankovými postupmi“

Je potrebné dodať, že pojem „držba kryptoaktív“ sa rovná držbe súkromných kľúčov.

Okrem toho, vyššie uvedený fragment nie je zákazom obsluhovať kryptomenových klientov alebo dokonca držať kryptomeny bankami. Toto je len varovanie. Ak sa teda banky na trhu digitálnych aktív správajú zodpovedne, Fed je s tým nemá problém.

To isté si myslí aj BIS

Vyššie uvedené je v súlade s oznámením Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS). Subjekt nedávno oznámil, že komerčné banky môžu vlastniť 1 % až 2 % kapitálu Tier 1 (ide o „základný kapitál držaný v bankových rezervách, ktorý sa používa na financovanie obchodných aktivít klientov banky. Zahŕňa aj kmeňové akcie ako zverejnené rezervy a niektoré ďalšie aktíva“) v kryptomenách.

BIS tiež uviedla, že banky môžu používať kryptomeny ako kolaterál.

V dokumente BIS sa tiež dodáva, že „celková expozícia banky voči kryptoaktívam skupiny 2 by vo všeobecnosti nemala presiahnuť 1 % kapitálu Tier 1 banky a nesmie presiahnuť 2 % kapitálu Tier 1 banky“.

Banka tiež zvažovala politiku „1 % pre globálne banky“. Tá požadovala až 5 % rezervný limit. 2% sú teda určitým kompromisom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár