Fed môže opäť zvýšiť úrokové sadzby. Ako to ovplyvní cenu bitcoinu?

od Martin Tkáč

Inflácia v USD dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 40 rokov. V dôsledku toho mnohí investori očakávajú, že Federálny rezervný systém teraz zvýši referenčnú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov (bp). Najbližšie zasadnutie je naplánované na 26. júla.

NEWSLETTER okrypte.sk
Čo urobí Fed?

V súčasnosti hlavný investičný stratég v Private Wealth Solutions Blackstone, Joseph Zidle, verí, že budúci týždeň dôjde k zvýšeniu sadzieb o 75 bp.

Podľa môjho názoru môže sadzba federálnych fondov prekročiť 4%. Myslím, že to môže prekročiťaj  4,5% a možno sa dokonca priblížiť k 5%

– povedal Zidle v rozhovore pre Bloomberg

Okrem predpokladov Blackstone – bankrate.com tiež očakáva zvýšenie o 75 bp na nasledujúcom zasadnutí Fedu. Portál tvrdí, že osoby s rozhodovacou právomocou americkej centrálnej banky „nevykazujú žiadne známky“, ktoré by naznačovali, že plánujú zastaviť proces zvyšovania úrokových sadzieb.

Na stránke čítame:

Nové prognózy zverejnené spolu s júnovým rozhodnutím ukazujú, že do konca roku 2022 bude sadzba federálnych fondov 3,25 až 3,5 percenta, teda najvyššia od roku 2008.
To však nie je koniec. Existuje tiež veľa prognóz, ktoré naznačujú zvýšenie sadzieb o 100 bp.

 

Pri tak vysokej inflácii by ďalšie zvýšenie sadzieb Fedu mohlo byť najväčším za posledné desaťročia
– čítame v správe, ktorú zverejnil Barron’s.

V dokumente sa uvádza, že ďalšie zvýšenie sadzieb môže byť o 1 %. Okrem toho iné zdroje, ako napríklad CBS a CNBC, uvádzajú, že zvýšenie sadzieb o 100 bp bude oznámené budúcu stredu na mesačnom zasadnutí Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC).

Čo to znamená pre kryptomeny?

Ako na takéto informácie zareaguje trh s kryptomenami? To už nie je také zrejmé ako pred niekoľkými týždňami, keď proces kvantitatívneho sprísňovania viedol k prudkému poklesu ocenenia digitálnych aktív.

O čom to hovoríme? To, že dnes už investori vedia, že Fed skončil s kvantitatívnym uvoľňovaním a zmena politiky menových autorít už môže byť v cene BTC. To znamená, že nemusia reagovať na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb tak prudko ako predtým. Navyše, Fed tento rok pravdepodobne prestane zvyšovať sadzby.

Dôvodom budú blížiace sa voľby do Kongresu. Politici Demokratickej strany budú vyvíjať tlak na centrálnu banku, aby začala uvoľňovať menovú politiku s cieľom stimulovať ekonomiku.

zdroj: bloomberg.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár