Fear & Greed Index ukazuje strach medzi investormi

od Martin Tkáč

Po nedávnych poklesoch na trhu s kryptomenami sa celkový sentiment medzi investormi drasticky zmenil. Index strachu a chamtivosti sa po takmer dvoch mesiacoch prvýkrát stal „strachom“.

Strach sa vrátil

Bitcoin Fear & Greed Index je metrika, ktorá sleduje niekoľko faktorov v rámci komunity digitálnych aktív. Týmto spôsobom naznačuje dočasný sentiment k vedúcej kryptomene. Medzi tieto faktory patrí volatilita aktív, objem, komentáre na sociálnych sieťach, prieskumy verejnej mienky a ďalšie.

Index poskytuje skóre v rozsahu od 0 („Extrémny strach“) do 100 („Extrémna chamtivosť“). V súčasnosti je to 34 – územie „Strachu“.

Stojí za zmienku, že Index naposledy dosiahol túto úroveň 1. októbra. V tom čase sa cena bitcoinu pohybovala okolo 42 000 dolárov. Počas celého októbra však kryptomena zaznamenávala výrazné nárasty. Najväčší posun na sever nastal po spustení ProShares Bitcoin Strategy ETF, prvého ETF založeného na futures kontraktoch v Spojených štátoch.

Krátko nato hodnota digitálneho aktíva v USD vyletela na rekordnú výšku takmer 65 000 USD.

Ďalšími faktormi, ktoré prispeli k rastu bitcoinu v posledných dvoch mesiacoch, bolo ubezpečenie SEC a Federálneho rezervného systému, že USA nezakážu kryptomeny.

Podobné informácie poskytla aj ruská vláda. Uviedli, že úplný zásah proti kryptomenám (ako to urobila Čína) neprichádza do úvahy. Prezident Putin dokonca poznamenal, že bitcoiny a alternatívne mince by sa jedného dňa mohli stať zákonným platidlom.

Prvých desať novembrových dní bolo pre BTC tiež veľmi úspešných. Minulý týždeň sa minca dostala na nové maximum 69 000 USD, pričom jej trhová kapitalizácia prvýkrát dosiahla 1,3 bilióna USD.

Napriek tomu zažil kryptomenový priemysel minulý týždeň veľkú korekciu a bitcoin prudko oslabil. V čase písania tohto článku sa obchoduje za približne 57 000 USD.

Je čas nakupovať?

Hoci slovo „strach“ môže mnohých investorov odradiť od vstupu na trh, nie vždy to tak je. Mnohí odborníci sa domnievajú, že toto je skutočne skvelý čas na nakupovanie.

Zdá sa, že rovnaký názor má aj tretia najväčšia bitcoinová veľryba. Ako sme nedávno informovali, prepadol nákupnej horúčke.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár