Fear & Greed Index sa vracia k chamtivosti

od Martin Tkáč

Bitcoin Fear and Greed Index, ktorý sleduje celkový sentiment komunity v súvislosti s kryptomenou, sa po takmer troch mesiacoch dostal do chamtivého stavu. Stáva sa to vtedy, keď cena BTC vzrástla o viac ako 10 000 dolárov.

Chamtivosť medzi investormi bitcoinov

Index strachu a chamtivosti je populárna metrika, ktorá sleduje niekoľko aspektov v komunite kryptomien. To všetko za účelom určenia celkového sentimentu voči BTC a iným digitálnym aktívam. Konkrétnejšie medzi tieto faktory patria prieskumy verejnej mienky, komentáre sociálnych médií, volatilita a objem.

Konečné výsledky sa pohybujú od 0 pri extrémnom strachu do 100 pri extrémnej chamtivosti. Ako vysvetlil tím za indexom, trh s kryptomenami je veľmi emocionálny, pretože ľudia „bývajú chamtiví, keď sa zvýši kurz, ktorý spôsobuje FOMO“ alebo „často predávajú svoje mince iracionálnym spôsobom, keď vidia červené čísla“.

V prípade bitcoinu je metrika už mesiace na úrovni strachu, dokonca až extrémneho strachu. V skutočnosti je tam od 12. mája, keď cena kryptomeny začala svoj voľný pád z takmer 60 000 dolárov.

Teraz však najnovší vývoj obrátil sentiment. V dôsledku toho sa index vyšplhal na 60 (chamtivosť) prvýkrát za takmer tri mesiace, potom, čo niekoľkokrát klesol na 10 (extrémny strach).

Je chamtivosť dobrá alebo zlá?

Okrem vyššie uvedených faktorov je index strachu a chamtivosti azda najužšie spojený s cenou bitcoinu. V dôsledku toho by teraz odchod zo zóny strachu k chamtivosti mohol byť spojený s nedávnym nárastom cien.

BTC sa nedávno prepadli na mesačné minimum 29 000 dolárov pred necelými dvoma týždňami, keď index dosiahol 10 (extrémny strach). Kým komunita očakávala ďalšie poklesy, cena BTC išla opačným smerom.

Bitcoin v priebehu niekoľkých dní získal späť 30 000 dolárov, spustil ďalší rast a dokonca prekonal 40 000 dolárov. Ako už bolo uvedené, bitcoin dosiahol 10-týždňové maximum viac ako 42 500 dolárov.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár