Fear and Greed Index ukazuje extrémnu chamtivosť prvýkrát za 3 mesiace

od Martin Tkáč

Po nedávnych zmenách na trhoch s kryptomenami, počas ktorých cena BTC za niekoľko týždňov stúpla o desaťtisíce dolárov, sa zmenil aj všeobecný sentiment investorov. Index strachu a chamtivosti (Fear and Greed) sa dostal na úroveň „extrémnej chamtivosti“ prvýkrát po takmer troch mesiacoch.

Extrémna chamtivosť je späť

Bitcoin Fear and Greed Index odhaduje celkový sentiment ohľadom kryptomeny sledovaním niekoľkých faktorov. Patria sem hlasovania, volatilita, hlasitosť, komentáre sociálnych médií a ďalšie.

Obsahuje zoznam skóre od 0 – extrémny strach do 100 – extrémna chamtivosť. To, čo zvyčajne spôsobuje najväčšie zmeny metrík, je cena BTC. Index bol teda mnoho týždňov v stave extrémnej hrôzy. Všetko vďaka bitcoinom, ktoré začali s hlbokou korekciou v polovici mája.

Veci sa však začali meniť po tom, čo sa BTC odrazili od psychologickej bariéry 30 000 dolárov. Index sa dostal do chamtivého stavu a nejaký čas bol nad 50. Teraz však stav extrémnej chamtivosti opäť poskočil na 76. miesto.

To sa zhodovalo s nedávnym rozmachom bitcoinov. Vlajková kryptomena získala hodnotu niekoľko tisíc dolárov v priebehu niekoľkých hodín a cenu 48 000 dolárov prekonala prvýkrát od polovice mája.

Podobná situácia nastáva aj pri Ethereu

To isté platí pre Ethereum Fear and Greed Index – ktorý v zásade funguje rovnako, ale sleduje ETH namiesto BTC. Tento indikátor je veľmi blízko k dosiahnutiu stavu extrémnej chamtivosti. V poslednej dobe je v kurze aj druhá najväčšia kryptomena, ktorej hodnota sa za necelý mesiac takmer zdvojnásobila.

Ethereum Index strachu a chamtivosti je 75 ~ chamtivosť

 

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár