FBI zabavila finančné prostriedky, ktoré predtým ukradli severokórejskí hackeri

Spoločnosť Chainalysis, ktorá sa zaoberá analýzou údajov o blockchaine, odhalila, že americké úrady zhabali severokórejským hackerom kryptomeny v hodnote 30 miliónov dolárov. „Je to prvýkrát v histórii, čo boli kryptomeny ukradnuté severokórejskou hackerskou skupinou zabavené a sme si istí, že to nebude naposledy,“ povedal riaditeľ vyšetrovania spoločnosti.

od Simona

Newsletter news

30 miliónov dolárov zabavených hackermi

Erin Plante, vrchná riaditeľka vyšetrovania v Chainalysis, vo štvrtok odhalila, že americké úrady skonfiškovali milióny dolárov v kryptomenách od severokórejských hackerov.

„Bolo zabavených viac ako 30 miliónov dolárov v kryptomenách, ktoré ukradli hackeri napojení na Severnú Kóreu,“ priznala.

Išlo o opatrenia súvisiace s Axie Infinity. Pri vyšetrovaní zohrala dôležitú úlohu reťazová analýza využívaním „pokročilých techník sledovania ukradnutých finančných prostriedkov“.

V marci bolo ukradnutých viac ako 600 miliónov dolárov zo siete Ronin, bočného reťazca vytvoreného pre Axie Infinity.

Chainalysis vysvetlila, že severokórejská hackerská skupina Lazarus Group získala prístup k piatim z deviatich súkromných kľúčov, ktoré vlastnili overovatelia transakcií pre medzireťazový most Ronin Network. Hackeri potom iniciovali dva výbery: jeden so 173 600 ETH a druhý s 25,5 milióna USDC. Spoločnosť vysvetlila, že skupina napojená na Severnú Kóreu prala tieto prostriedky pomocou „viac ako 12 000 rôznych kryptomenových adries“.

ETH

Ukradnuté ETH boli dávkovo zmiešaný pomocou populárnej služby Tornado Cash, vysvetlil Chainalysis. Po sankciách uvalených na Tornado Cash zo strany USA sa však „skupina Lazarus vzdialila od obľúbeného mixéra Ethereum a namiesto toho využívala služby DeFi (decentralizované financie) na preskakovanie medzi reťazcami alebo prepínanie medzi niekoľkými rôznymi typmi kryptomien v jednej transakcii,“  vysvetlila spoločnosť na analýzu údajov z blockchainov.

Hlavný vyšetrovateľ poznamenal, že „jedným z najviac znepokojujúcich trendov v kryptomenovej kriminalite je ohromujúci nárast hodnoty finančných prostriedkov ukradnutých z protokolov DeFi.

„Odhadujeme, že zatiaľ v roku 2022 skupiny súvisiace so Severnou Kóreou ukradli približne 1 miliardu dolárov v kryptomenách z protokolov DeFi,“ dodala.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár