FBI varuje pred podvodmi súvisiacimi s používaním bitomatov

od Martin Tkáč

FBI vydala varovanie pred rastúcim počtom podvodov s kryptomenami a bitomatmi. Agentúra tiež poskytla cenné rady o tom, ako sa občania USA môžu chrániť pred zločincami na trhu s digitálnymi aktívami.

FBI vs. bitomaty

FBI varuje najmä pred podvodmi založenými na QR kódoch. Tie je možné použiť v bitomatoch, napríklad na odosielanie platieb danému príjemcovi. Ukazuje sa, že podvodníci našli spôsob, ako ich využiť pri svojej nelegálnej činnosti.

V nedávnom varovaní, ktoré vydala FBI, agentúra vysvetľuje, ako sú zločinci schopní oklamať ľudí pomocou QR kódov.

FBI zaznamenala nárast podvodníkov, ktorí nasmerovali obete na používanie bitomatov a digitálnych QR kódov na dokončenie platobných transakcií.

Úrad uviedol, že podvodníci zvyčajne lákajú svoje obete tak, že predstierajú, že sú známym subjektom (často vládou, právnickou firmou, orgánmi činnými v trestnom konaní alebo verejnoprospešnými spoločnosťami). Uchyľujú sa však aj k iným metódam. Informujú ľudí, že vyhrali cenu, ale najprv musia zaplatiť „poplatky za lotériu“ BTC.

V ďalšej fáze zločinci nasmerujú svoju nevedomú obeť na bitomat, kde kryptomenu nakupuje. Neskôr použije QR kód na vyplatenie prostriedkov na adresu podvodníkov.

Po vykonaní platby sa podvodníci automaticky stanú vlastníkmi kryptomeny a prerušia kontakty so subjektmi, ktoré oklamali.

Aké sú pokyny FBI?

Ako sa však vyhnúť zločincom? Po prvé, ľudia by nemali posielať platby niekomu, koho nikdy nevideli, aj keď si myslia, že majú s niekým „skutočný“ online vzťah. Okrem toho by ste nikdy nemali skenovať QR kódy niekoho iného a posielať prostriedky prostredníctvom bitomatov týmto typom podozrivých osôb.

Buďte opatrní, ak odpoviete na hovor z neznámeho, tajomného telefónneho čísla. Najmä ak volajúci tvrdí, že nás pozná a my si nie sme istí, s kým máme dočinenia.

FBI navrhuje, aby ste v prípade vyššie uvedených udalostí okamžite kontaktovali služby (napr. FBI, políciu) a informovali ich o potenciálnej hrozbe a podvode.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár