FBI označila tvorcu OneCoinu za jedného z desiatich najhľadanejších ľudí na svete

od Martin Tkáč

Ruja Ignatova, tvorca pyramídy OneCoin, je jednou z desiatich najhľadanejších ľudí na svete podľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Americké služby ju pridali na svoj zoznam „desiatich najhľadanejších utečencov“.

NEWSLETTER okrypte.sk

FBI ide po Raji Ignatovej

FBI práve oznámila pridanie Ruji Ignatovej na svoj špeciálny zoznam „utečencov“. Bureau ponúka odmenu 100 000 dolárov každému, kto má informácie, ktoré by mohli pomôcť viesť k jej zatknutiu, a postúpi ich orgánom činným v trestnom konaní.

Crypto Queen, ako sa Ignatova nazývala, je v Spojených štátoch hľadaná za organizáciu finančnej pyramídy s názvom OneCoin. Jej projekt sa začal v roku 2014. Zrejme až do kolapsu boli investori podvedení až o 4 miliardy dolárov (aj keď jednotlivé zdroje uvádzajú iné, vyššie sumy – dá sa predpokladať, že nie všetky obete sa nahlásili polícii).

Podľa tlačovej správy FBI Ignatová údajne zámerne klamala o projekte, aby oklamala svoje obete s cielom, aby investovali do OneCoinu. Taktiež propagovala pseudo-kryptomenu onecoin ako „Bitcoin Killer“, projekt, ktorý by mohol nahradiť bitcoin na trhu s kryptomenami.

V roku 2017 vydal South District of New York zatykač na Ignatovú. Problém je, že sa jej podarilo ukryť skôr a dodnes nikto nevie, kde je. Svedkovia prípadu vypovedali, že ju naposledy videli v spoločnosti dvoch mužov, možno ruského pôvodu.

fbi onecoin

Zakladateľka OneCoin je obvinená zo sprisahania za účelom podvodného vydávania nelegálnych cenných papierov a prania špinavých peňazí.

Je známe, že poslednou známou lokalitou Ignatovej boli Atény, kde bola v októbri 2017. Do hlavného mesta Gracia prišla z Bulharska. Bezpečnostná služba uviedla, že „teraz môže cestovať s nemeckým pasom v Spojených arabských emirátoch, Bulharsku, Nemecku, Rusku, Grécku a východnej Európe“.

Zatiaľ čo „kráľovná kryptomien“ zostáva na slobode, jej brata Konstantina Ignatova zatkli v roku 2019. Priznal sa k účasti na procese prania špinavých peňazí. Zatiaľ však nebol odsúdený na žiadny konkrétny trest.

Je vhodné dodať, že Europol zaradil Ignatovú aj na zoznam najhľadanejších osôb. Stalo sa tak v máji 2022. Európske služby ponúkajú odmenu 5000 eur za odhalenie miesta pobytu bývalého šéfa OneCoinu.

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár