FATF vydala usmernenia, ktoré zahŕňajú aj DeFi a NFT

od Martin Tkáč

Finančná akčná skupina (FATF) vydala usmernenia o virtuálnych aktívach a poskytovateľoch služieb virtuálnych aktív (VASP). Zahŕňali sektory decentralizovaného financovania (DeFi) a nevymeniteľných tokenov (NFT), čo vyvolalo ďalšiu diskusiu medzi komunitou.

Len pred týždňom FATF oznámila finalizáciu svojich pokynov pre kryptomeny. Teraz však regulátor boja proti praniu špinavých peňazí vydal aktualizovanú verziu. Pokyny určené pre platformy, ktoré prevádzkujú virtuálne aktíva. Projekt vyzval VASP (kryptomenové platformy), aby sa zosúladili so štandardmi používanými v tradičných finančných inštitúciách.

Zvýšený dohľad FATF nad trhom s kryptomenami

Spoločnosti, ktoré ponúkajú služby stablecoin, DeFi a peer-to-peer (p2p), možno budú musieť dôkladne sledovať poverenia a prostriedky svojich klientov. Toto všetko má zabrániť praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Stručne povedané, tieto platformy musia spĺňať všetky existujúce predpisy a vykonávať dôkladné kontroly.

Pokiaľ ide o transakcie typu peer-to-peer, v usmerneniach FATF sa uvádza, že krajiny môžu presadzovať postupy, ako je vedenie záznamov alebo obmedzenie limitov transakcií iba na konkrétne overené adresy:

… Krajiny a poskytovatelia internetových služieb by sa mali snažiť pochopiť, aké typy P2P transakcií predstavujú vyššie alebo nižšie riziko. Musia tiež porozumieť hnacím motorom P2P obchodovania a ich rôznym rizikovým profilom.

DeFi pod VASP?

Smernice FATF majú za cieľ zvýšiť regulačný dohľad a uviesť odvetvie kryptomien do súladu s tradičnými financiami. Správa je hlasná a jasná. Niektorých členov komunity však naštvalo, že medzinárodná organizácia otvorila tému týkajúcu sa DeFi a NFT.

Podľa zverejneného dokumentu:

Od tvorcov, vlastníkov a prevádzkovateľov alebo od kohokoľvek, kto má vplyv na „dojednania DeFi“, sa môže vyžadovať, aby dodržiavali pravidlá stanovené regulačným orgánom.

Pokiaľ ide o NFT, usmernenia špecifikujú, že tieto tokeny sú zahrnuté v definícii virtuálnych aktív (VA) FATF. Bez ohľadu na terminológiu sa však pravidlá FATF môžu stále vzťahovať na NFT.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár