Facebook možno začína strácať používateľov. Stačila jedna správa

Niekedy môže jedna správa spustiť lavínu. Nedávno sme písali o tom, že Facebook oznámil, že spoplatní niektoré služby. Ukázalo sa, že tento krok bol buď nesprávne pochopený, alebo negatívne prijatý veľkou časťou používateľov portálu.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Facebook má problém

Začnime pripomienkou: Facebook oznámil, že zavedie platené služby. Každý, kto si bude chcieť overiť svoj profil na portáli, si bude musieť kúpiť predplatné. To nebude lacné. V prípade verzie pre prehliadač to bude 11,99 USD mesačne, zatiaľ čo používatelia iOS zaplatia 14,99 USD.

Samozrejme, nebude to znamenať, že bez platenia nebudeme môcť používať stále populárny – aj keď niekdajší lesk mierne strácajúci – „facebook“. Službu budú skutočne potrebovať najmä známe spoločnosti, značky alebo celebrity. Odstráni totiž problém vydávania sa za niekoho v sociálnych médiách (napríklad profil na Facebooku si dnes teoreticky môže vytvoriť ktokoľvek, kto sa vydáva za Audi alebo Queen). Twitter sa rozhodol pre podobný krok, keď ho začal spravovať Elon Musk.

Rozhodnutie Marka Zuckerberga sa však nestretlo s vrelým prijatím. Ako uvádza portál VPNOverview, od nedele, keď bola zverejnená správa o plánovanom predplatnom Meta Verified, sa prudko zvýšil počet žiadostí o zrušenie profilov na Facebooku a Instagrame.

O akom rozsahu hovoríme? Na základe údajov Google Trends bolo vypočítané, že 19. februára dosiahol počet samotných dopytov na vymazanie účtu na Facebooku len v angličtine 1 566 percent mediánu posledných mesiacov. Zdá sa, že mladší bratranec Facebooku Instagram bol zasiahnutý ešte viac. Nárast záujmu o únik z tejto stránky bol približne 2400 percent.

facebook predplatne

Čítajú používatelia len titulky?

Prečo prišla taká nervózna reakcia používateľov? Dá sa povedať, že mnohí z nich čítali len titulky správ o pripravovaných zmenách.

Ešte raz zdôrazňujeme: nová služba nebude ničím povinným a nie je nevyhnutne určená pre priemerného užívateľa. Navyše bude spočiatku zavedená len v Austrálii a na Novom Zélande.

Okrem toho Meta Verified ponúka aj ďalšie výhody, napríklad priamy prístup k zákazníckemu servisu, čo doteraz predstavovalo ťažkopádny postup na portáli.

Upozorňujeme, že spoločnosť Meta, ktorá stojí za Facebookom, mala v poslednom čase zlé obdobie. Jej projekty metaverse sa ukazujú ako jeden veľký prepadák. Jedna akcia spoločnosti dnes stojí približne 170 USD (v septembri 2021 – približne 376 USD).

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár