Facebook nakoniec použije inú mincu na pilotovanie svojej peňaženky Novi

od Martin Tkáč

Facebook včera oznámil „malý“ pilot svojej digitálnej menovej peňaženky Novi v Guatemale a väčšine amerických štátov.

Paxos namiesto Diem

V počiatočnej fáze bude namiesto Diem použitý stablecoin Paxos, ktorý Facebook spustil v roku 2019. Ten zatiaľ nedostal regulačný súhlas. Burza Coinbase bude počas pilotovania Novi správcom.

Generálny riaditeľ spoločnosti David Marcus povedal:

Máme v úmysle migrovať na Diem hneď, ako získa schválenie regulačnými orgánmi.

Diem na svojej ceste narazil na rôzne regulačné prekážky. Centrálne banky ho stále nemajú radi a dôverujú mu. Tvrdí, že by to mohlo spôsobiť riziká súvisiace s finančnou stabilitou a spochybniť štátne peniaze.

Predstavenie Novi bez Diem je svojim spôsobom vytiahnutie mačky z tašky. Na jednej strane by ste si mohli myslieť, že keď je Novi v prevádzke, regulátory by tiež mohli dať Diem prednosť.

Ďalšou perspektívou je, že úradom môže byť pohodlnejšie jednať s Paxosom. Vždy to bola vysoko regulovaná spoločnosť a nielen vo svete kryptomien. Má tiež bežnú platformu, ktorá zúčtuje akcie pomocou technológie blockchain.

Paxos je považovaný za najkonzervatívnejšieho emitenta stablecoinov. Jeho tokeny sú plne zaistené vkladmi a peňažnými ekvivalentmi. Okrem dolára Pax, ktorý Novi používa, spoločnosť poskytuje aj služby pre stablecoin BUSD a PayPal.

Zásady ochrany osobných údajov Novi

Na používanie peňaženky Novi je potrebný preukaz totožnosti. Aplikácia taktiež používa systém rozpoznávania tváre. Podľa spoločnosti sú šifrované fotografie alebo videá zachované, ale samotná „šablóna rozpoznávania tváre“ je do 24 hodín odstránená.

Jednou z najväčších obáv ohľadom projektu Facebooku v Senáte a Kongrese bola schopnosť Novi zdieľať dáta s Facebookom. A pri pohľade na zásady ochrany osobných údajov spoločnosti si môžeme prečítať:

Na zobrazovanie reklám môžeme použiť Facebook alebo iné spoločnosti. Keď používame reklamné služby Facebooku, je to podobné tomu, ako ostatné spoločnosti spolupracujú s Facebookom na vlastné reklamné účely. V týchto prípadoch Facebook na poskytovanie svojich reklamných služieb používa informácie o používateľoch, ktorých zdieľame, a tých, ktorých má. Finančné informácie spoločnosti Novi však nezdieľame na vlastné reklamné účely.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár