Facebook investuje do Metaverse 50 miliónov dolárov

od Martin Tkáč

Facebook plánuje investovať 50 miliónov dolárov do vývoja Metaverse. Pre tých, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli, je Metavers definíciou budúcej vízie virtuálneho sveta, ktorá okrem iného zahŕňa 3D digitálne priestory.

Spoločnosť má v úmysle zaviesť v priebehu nasledujúcich dvoch rokov niekoľko inovácií prostredníctvom svojho fondu XR programy a výskumný fond.

Facebook a Metaverse

Investícia sa má týkať Metaverse. Tento termín sa doteraz vyskytoval v sci-fi románoch a je kombináciou slov „meta“ (vedľa alebo mimo) a „verse“ (druhá časť slova „vesmír“ v angličtine). V skratke ide o koncept internetu budúcnosti, ktorý nahradí známu sieť. V podstate pôjde o tzv. 3D internet, ktorý prepojí fyzický a virtuálny svet.

Predtým sa hovorilo, že Facebook chce investovať do tohto typu vývoja. Teraz sa zoznámime s podrobnosťami.

Metaverse nepostaví cez noc jedna spoločnosť. Budeme spolupracovať s tvorcami politík, odborníkmi a priemyselnými partnermi, aby sa to stalo realitou

V praxi „nový internet“ umožní ľuďom vzájomnú interakciu alebo výmenu digitálnych predmetov. Všetko s pomocou avatarov, ktorí „budú žiť“ vo virtuálnom prostredí. Financie Facebooku budú zaplatené za výskum prostredníctvom programov XR spoločnosti a výskumného fondu.

Facebook vo svojom najnovšom oznámení dodáva, že jeho Metaverse „nie je nevyhnutne o trávení viac času online, je to o zmysluplnosti času, ktorý strávite online“.

Aby bola zaistená etická implementácia Metaverse, Facebook tiež nadviazal partnerstvo s niekoľkými univerzitami a neziskovými organizáciami zastupujúcimi menšinové skupiny, vrátane Women In Immersive Tech, Africa No Filter, The University of Hong Kong a National University of Singapore.

Metaverse a kryptomeny

Ako Facebook začína s výskumom Metaverse, výrobcovia kryptomien už urobili určitý pokrok v budovaní vlastných decentralizovaných a interoperabilných metavers.

Decentralandský otvorený svet Metaverse zahŕňa decentralizovaný komunitný virtuálny svet postavený na blockchaine Ethereum. Používatelia môžu vytvárať 3D prostredia, vytvárať avatary alebo predvádzať množstvo digitálneho obsahu, ktorý je možné speňažiť.

Sandbox funguje podobne. Jedná sa o hru založenú na NFT, kde si hráči môžu kúpiť digitálne grafy a vytvoriť z nich herný zážitok, ktorý môžu zdieľať s ostatnými používateľmi.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár