Facebook bude čiastočne platený

Používateľov jednej z najväčších sociálnych sietí čaká veľká zmena. Facebook zavedie predplatné. 

od Simona

Newsletter news

Revolúcia v sociálnych médiách

Doteraz boli hlavné platformy sociálnych médií bezplatné. To by sme mali dať do úvodzoviek, pretože v skutočnosti sme za ich používanie „platili“ svojimi osobnými údajmi, ale faktom je, že sme nemuseli každý mesiac posielať Facebooku svoje peniaze, aby sme mohli portál používať.

Dá sa povedať, že revolúciu začal Elon Musk, ktorý prevzal kontrolu nad Twitterom. Okrem iného zaviedol „schválený profil“, ktorý stojí niekoľko dolárov mesačne. Je to v istom zmysle záruka, že za účtom stojí skutočná spoločnosť alebo osoba. Okrem toho čoskoro ponúkne možnosť schválenia profilu s dvojitým overením. Otázne, či už nieje neskoro, keďže Twitter by mal dbať na bezpečnosť používateľských účtov.

Facebook za takmer 15 USD

Nechajme však Muskove nápady bokom. Mark Zuckerberg sa totiž tiež vydal po stopách svojho kolegu. Realizuje podobný nápad, aj keď nie taký radikálny. Ide o službu Meta Verified, vďaka ktorej budeme mať pri svojom profile modrú pečiatku. Tá má byť rozšírená o overenie účtu pomocou preukazu totožnosti, ktorý bude zároveň poskytovať ochranu pred krádežou profilu. Iná vec je, že pri tejto možnosti bude spoločnosť získavať údaje z nášho dokladu totožnosti. Niečo za niečo.

facebook

Tým sa však inovácie nekončia. Sprístupní sa aj možnosť priameho prístupu k zákazníckemu servisu, čo Facebooku pravdepodobne uľahčí riešenie prípadných sporných otázok – napr. zablokovanie nášho účtu (čo sa často stáva kvôli príliš horlivému algoritmu).

Nová služba bude zatiaľ povolená v Austrálii a na Novom Zélande. Je však len otázkou času, kedy sa rozšíri celosvetovo.

O akých nákladoch hovoríme? Cena sa bude líšiť v závislosti od zariadenia. V prípade verzie pre prehliadač to teda bude 11,99 USD. Používatelia iOS zaplatia 14,99 USD.

Hneď na úvod vás však chceme upokojiť: väčšina funkcií Facebooku zostane bezplatná. Otázkou však je, či spoločnosť nevykoná nejakú snahu prinútiť používateľov platiť za službu Meta Verified.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár