Fabio Araujo z centrálnej banky Brazílie hovorí, že CBDC uľahčí vládnu kontrolu nad bankovým systémom

od Martin Tkáč

V článku, ktorý nedávno zverejnila Banka pre medzinárodné platby (BIS), Fabio Araujo, ekonóm z centrálnej banky Brazílie (CBB), odhalil, že menová autorita jeho krajiny bude mať väčšiu kontrolu nad peniazmi ľudí po ich uvedení na trh CBDC.

NEWSLETTER okrypte.sk

Vďaka tomu bude môcť centrálna banka zastaviť bankovú paniku, ale aj uvaliť určité obmedzenia na spotrebiteľov.

Fabio Araujo vysvetľuje význam CBDC

Real Digital, digitálna verzia brazílskej národnej meny, je predmetom diskusií v tamojšej centrálnej banke od roku 2015. Projekt vstúpi do fázy skutočného testovania už v roku 2023.

Centrálna banka tvrdí, že chce využiť CBDC na umožnenie „inteligentných platieb“ v regulovanom prostredí. Tieto operácie siahajú od inteligentných zmlúv, transakcií so zariadeniami internetu vecí a dokonca aj decentralizovaných finančných aplikácií (DeFi).

Araujo v dokumente uviedol, že hlavným cieľom uvedenia CBDC na trh je poskytnúť podnikateľom bezpečné a spoľahlivé prostredie, v ktorom môžu inovovať využívaním nových technológií.

Centrálna banka môže výbery „podržať“.

V článku Araujo tiež zdôrazňuje, že centrálna banka musí udržiavať partnerstvo so súkromným sektorom, aby mohla poskytnúť trhu likviditu. Inštitúcia podľa neho zabezpečuje koexistenciu Real Digital a súkromných peňazí / tokenov vydávaných inštitúciami regulovanými úradmi. Všetko v rámci plánovaných smart platieb.

Fyzické osoby si tak budú môcť vymeniť svoje bankové vklady za tokeny, ktoré im umožnia prístup k službám poskytovaným na tomto novom trhu, avšak pod podmienkou, že tieto tokeny budú nakoniec prevedené na Real Digital.

Inými slovami, banky budú môcť vydávať vlastné tokeny, ktoré budú potrebné v aplikáciách pre smart kontrakty, no zároveň budú mať svoje zostatky vyjadrené v Real Digital. Posledne menované opatrenia budú zárukou prevádzky.

Fabio Araujo

Avšak na rozdiel od ekosystému kryptomien, kde používatelia vlastnia svoje aktíva a nikto nemôže blokovať ich operácie, brazílsky systém CBDC bude mať systém blokovania výberu. Je navrhnutý tak, aby zabránil panike bánk. Centrálna banka bude môcť kontrolovať tok peňazí v systéme.

Jedným zo zdrojov obáv je však rýchlosť, s akou možno súkromné ​​tokeny previesť na CBD. Aby sa predišlo takýmto nežiaducim tokom, veľké konverzie môžu byť dostupné len vtedy, ak sú vopred naplánované.

– doplnené v článku.

Araujo uzatvára dokument poukázaním na to, že Real Digital vývojom inteligentných zmlúv a programovateľných finančných riešení vo finančnom prostredí Brazílie umožní vytváranie nových finančných služieb, ktoré budú spĺňať rôzne požiadavky spoločnosti. Uvádza, že toto všetko v spojení s finančným vzdelávaním môže poskytnúť zvýšenie produktivity a slúžiť celej populácii krajiny, dokonca aj tým, ktorí sú stále na okraji finančného systému.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár