Expert na kybernetickú bezpečnosť opísal, ako dnes zločinci podvádzajú investorov kryptomien a NFT

Analytik kybernetickej bezpečnosti Serpent na Twitteri opísal, ako sa podvodníci v súčasnosti zameriavajú na neskúsených používateľov kryptomien.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER okrypte.sk

Útoky na používateľov kryptomien

Serpent vysvetľuje, že jednou zo stratégií je „podvod s obnovou kryptomien“.

Jednoducho povedané, podvodníci sa snažia osloviť ľudí, ktorí už boli podvedení, a tvrdia, že môžu získať prostriedky späť.

– vysvetľuje.

Podľa odborníka zločinci tvrdia, že sú vývojármi blockchainu a hľadajú používateľov, ktorí sa stali obeťou nedávneho hacknutia alebo rozsiahleho exploitu. Žiadajú od nich poplatok za implementáciu smart kontraktu, ktorý môže pomôcť získať ukradnuté prostriedky. Samozrejme, v skutočnosti „vezmú platbu“ a zmiznú.

Ďalšou stratégiou je presvedčiť používateľa internetu, aby navštívil phishingovú stránku. Zločinci sa vyhrážajú, že digitálne aktíva obete môžu byť ohrozené. Adresa phishingovej stránky vyzerá takmer presne ako skutočná adresa (napr. patrí známej burze). Napríklad zločinci nahrádzajú iba jedno z písmen.

Expert na kybernetickú bezpečnosť opísal, ako zločinci okrádajú investorov kryptomien a NFT

Ďalšou stratégiou je, keď podvodníci hacknú overený účet na Twitteri, ktorý sa následne premenuje a použije na vydávanie sa za influencera. Takto sa propagujú podvody.

Hackeri využívajú aj chamtivý prístup niektorých investorov. Patrí sem napríklad „Uniswap Front Running Scam“, spamový robot, ktorý nabáda používateľov, aby si pozreli video o tom, ako „zarobiť 1 400 $ / DEŇ“. Obete sú potom prinútené poslať finančné prostriedky do podvodníkovej peňaženky. Zločinci tiež často oklamú obete, aby im poslali kryptomeny na financovanie prevodu finančných prostriedkov.

Medzi ďalšie taktiky patrí požiadať zberateľov NFT o „beta test“ novej hry alebo projektu typu play-to-earn (P2E). V oboch prípadoch je tento trik len zámienkou, aby ste im poslali škodlivé súbory, ktoré pomáhajú ukradnúť súbory cookie prehliadača, heslá a ďalšie údaje.

Na druhej strane, Chainalysis minulý týždeň poznamenala, že výnosy z podvodov s kryptomenami zatiaľ v roku 2022 klesli o 65 % r/r. Dôvodom boli klesajúce ceny digitálnych aktív a odchod neskúsených používateľov kryptomien z trhu.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár