Evergrande a dlhová kríza v Číne. Čo to môže znamenať pre bitcoin?

od Martin Tkáč

Finančný svet pozorne sleduje spoločnosť Evergrande a dianie v Číne. Je to nepochybne najdôležitejšia udalosť posledných týždňov.

Dnes sa globálne trhy zrútili, pretože cena akcií Evergrande stratila ďalších 10%. V dôsledku toho bitcoin tiež klesol o približne 8% za posledných 24 hodín. Je to však koniec problémov?

Evergrande – čínske monštrum nehnuteľností

Evergrande sa podarilo stať sa jednou z popredných realitných spoločností v Číne. Údajne dokončila viac ako 1 300 projektov vo viac ako 280 čínskych mestách. Vlastní tiež jeden z najväčších futbalových tímov v krajine – Guangzhou FC.

Dosiahla to požičaním viac ako 300 miliárd dolárov od viac ako 171 domácich bánk a 121 ďalších finančných firiem. V minulom roku však Peking predstavil nové regulácie, ktoré kontrolujú výšku dlhu veľkých developerov. To podnietilo spoločnosť Evergrande k predaju svojich nehnuteľností so značnými zľavami.

Spoločnosť to urobila, aby zabezpečila, že bude mať dostatok peňazí na udržanie svojej činnosti. Teraz však zápasí so zaplatením úrokov zo svojho dlhu a nie je známe, či sa mu pekinskej podpory dostane.

Prečo na tom záleží v Číne, ako aj mimo nej?

Čína je druhou najväčšou ekonomikou na svete a Evergrande je jednou z najväčších spoločností v krajine. Potenciálny kolaps Evergrande by preto mohol mať obrovský vplyv na globálnu ekonomiku v dôsledku zložitých makroekonomických a mikroekonomických problémov.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú tieto problémy vážne a vyžadujú si náležité zváženie. Veľa ľudí kúpilo nehnuteľnosti od Evergrande skôr, ako ich začala spoločnosť stavať. Ak sa niečo pokazí, môžu prísť o uložené peniaze.

Okrem toho má spoločnosť medzinárodný dodávateľský reťazec a obchoduje s mnohými spoločnosťami po celom svete vrátane stavebníctva, dizajnu, dopravy atď. Ak Evergrande zlyhá, všetky spoločnosti budú vystavené stratám.

Po tretie, je to o vplyve na finančnú situáciu krajiny. K tejto záležitosti vystúpil Mattie Bekink z Economist Intelligence Unit

Finančný kolaps by mal ďalekosiahle dôsledky. Evergrande údajne dlhuje peniaze približne 171 národným bankám a 121 ďalším finančným inštitúciám.

Jednou z hlavných obáv je tzv. úverová kríza. Ak spoločnosť zlyhá, jej veritelia (vrátane finančných inštitúcií a bánk) budú možno musieť poskytnúť menšie pôžičky a zvýšiť úrokové sadzby. To by bola veľmi zlá správa pre ostatné spoločnosti. Niektorí z nich stavajú svoj rozvoj na dlhu a v niektorých špeciálnych prípadoch nemusia bez dlhu ani fungovať.

Účinky sú už viditeľné

Akcie Evergrande stratili za posledných 6 mesiacov viac ako 80% a len dnes sú nižšie o viac ako 10%. Spôsobilo to tiež pokles indexu Hang Seng o 3,3%, ktorý sleduje hlavné čínske spoločnosti. Ide o najväčšiu stratu od konca júla. Je teda zrejmé, že starosti s nehnuteľnosťami presahujú rámec Evergrande.

Čo sa stane s BTC?

Bitcoin je rizikové aktívum. Vďaka svojej nestálej povahe je jedným z najnebezpečnejších investičných nástrojov. A aj keď investori s vysokou toleranciou rizika kupujú BTC, aby maximalizovali svoje výnosy, je nepravdepodobné, že budú počas finančnej krízy držať mince.

Navyše v čase nepokojov na širších finančných trhoch bol bitcoin dosť vratký, čo je ďalší argument na podporu vyššie uvedenej tézy. V dôsledku toho je celkom možné, že uvidíme ďalšie váhanie trhu, kým sa obavy z Číny neutíchnu.

Je však tiež potrebné poznamenať, že sa to netýka iba bitcoinov, ale aj iných rizikových aktív. Obvykle sú prví, koho sa to týka, keď je ekonomika volatilná a dolár rastie.

Samozrejme, bitcoin by mal byť nekorelovaným aktívom, pretože sa zásadne líši od tradičných aktív. Nie je tomu však tak, hlavne kvôli tomu, že sa veľké inštitúcie stávajú dôležitou súčasťou trhu.

zdroj: bitcoin.pl, twitter.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár