Európsky parlament odložil hlasovanie o MiCA

Európsky parlament (EP) odložil hlasovanie zákona o regulácii kryptomien, Markets in Crypto-Assets (MiCA). Poslanci sa na návrh nových pravidiel pozrú opäť v roku 2023.

od Simona

Newsletter news

MiCA až v roku 2023

Veľa nasvedčovalo tomu, že tento rok sa bude hlasovať o MiCA. Členovia Výboru pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu podporili dokument 10. októbra väčšinou hlasov (28 poslancov bolo za, iba jeden bol proti). Záverečné hlasovanie sa má uskutočniť na novembrovom plenárnom zasadnutí parlamentu.

Len teraz sa ukazuje, že hlasovať sa bude až v roku 2023. Hovorca EP zdôvodnil, že dokument ešte musí byť preložený do 24 úradných jazykov EÚ. Dodal, že text je dlhý a vlákna, ktoré obsahuje, sú technického charakteru, preto by si ho všetci poslanci Európskeho parlamentu mali prečítať vo svojom rodnom jazyku. Hlasovanie sa uskutoční až vo februári.

Dokument bude zverejnený v Úradnom vestníku Európskej únie pred nadobudnutím účinnosti od roku 2024.

Europe Headquarters GIF by European Commission

Nové nariadenia sú začiatkom konca trhu s kryptomenami v EÚ?

Aké zmeny prináša MiCA? Od subjektov, ktoré vydávajú kryptomeny, napríklad vyžaduje, aby zverejnili „bielu knihu“ s podrobnými informáciami o svojom projekte. Zmeny sa dotknú aj emitentov stablecoinov – od nich sa bude vyžadovať splnenie určitých kapitálových požiadaviek. Napríklad budú limity na počet tokenov, ktoré možno vydať, ak nie sú denominované v eurách alebo iných menách používaných v EÚ.

Okrem toho budú platiť predpisy týkajúce sa ťažby kryptomien. Projekt vyžaduje, aby veľké bane zverejnili rozsah svojej spotreby energie. Úradníci upozorňujú, že ťažba kryptomien je energeticky náročný proces a digitálne meny ako bitcoin vytvárajú väčšiu uhlíkovú stopu, ako malé krajiny.

Návrh zákona zatiaľ neovplyvnil trh NFT. Nie je však známe, či k nemu pribudnú aj príslušné korekcie.

Vieme, že MiCA je diskutovanou témou v rámci EÚ. Napríklad zástupcovia Nemecka, Talianska a Holandska trvali na zachovaní limitu 200 miliónov eur denne pri transakciách so stablecoinmi s iným kolaterálom ako v eurách.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár