ECB zahŕňa kryptomeny a stablecoiny na reguláciu platieb

Európska únia nezakáže Bitcoin a ďalšie kryptomeny založené na PoW

Zákonodarcovia EÚ odstránili fragment z MiCA požadujúci zákaz používania bitcoinu a iných kryptomien, ktoré sa spoliehajú na algoritmus PoW.

0 komentárov

EÚ nezakáže BTC

Návrh nariadenia o trhoch s kryptomenami a o zmene a doplnení smernice (EÚ) 2019/1937 (MiCA) bol upravený veľmi prospešným spôsobom pre trh s kryptomenami. Tím vedený ekonomickým a menovým spravodajcom (ECON) Stefanom Bergerom poznamenal, že pasáž PoW mohla byť nesprávne interpretovaná ako pokus o zákaz používania bitcoinov.

O pôvodnom dokumente sa malo hlasovať v parlamente EÚ minulý týždeň, no hlasovanie bolo odložené.

Podľa nemeckej spravodajskej stránky bol z MiCA odstránený odsek 61 (9c).

Berger na Twitteri napísal:

„Odsek sa už v texte nenachádza. O správe sa ešte vo výbore nehlasovalo. V tomto hlasovaní uvidíme, kde je väčšina. Rozhodnutie ešte nepadlo“.

Tento úryvok uvádza, že v Európskej únii nemôžete vydávať, predávať ani obchodovať s kryptomenami, ktoré nie sú v súlade s „environmentálne udržateľnými mechanizmami konsenzu“. EÚ tiež chcela nariadiť, aby všetky aktíva spĺňali minimálne normy „udržateľnosti životného prostredia“.

Ak najnovšia verzia návrhu získa potrebný počet hlasov, bude sa o nej diskutovať v trialógoch vrátane Európskej komisie, Rady a Parlamentu.

Európsky záujem o životné prostredie

Napriek nedávnemu kroku sa politici po celom svete stále obávajú, že ťažba kryptomien pomocou PoW je zlá pre životné prostredie. Všetko je to o spotrebe energie počas procesu.

Minulý rok švédsky regulátor finančných služieb Finansinspektionen (FI) uviedol, že kryptomenové aktíva predstavujú hrozbu pre zmenu klímy a že energeticky náročná ťažba BTC by mala byť zakázaná. Regulátor tiež poznamenal, že Švédsko by malo od bitcoinových baníkov vyžadovať, aby využívali obnoviteľnú energiu.

Na druhej strane, nedávno Erik Thedéen, viceprezident Európskeho úradu pre cenné papiere a trhy (ESMA), vyzval na zákaz ťažby kryptomien pomocou PoW. Svoj nápad založil na vysokej energetickej náročnosti odvetvia.

Možno práve kvôli vyššie uvedenému sa ethereum pred časom rozhodlo prejsť na Proof-of-Stake (PoS), alternatívny algoritmus, ktorý nespotrebováva také veľké množstvo energie.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár