Európska únia môže začať testovať CBDC už v roku 2023

od Martin Tkáč

Ako všetci vieme TerraUSD, doteraz najväčší algoritmický stablecoin, úplne stratil spojenie s dolárom. Finančné inštitúcie túto situáciu využili vo svoj prospech a začali propagovať vlastné CBDC.

Taliansky ekonóm a člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Fabio Panetta na prednáške na National College of Ireland (NCI) uviedol, že ECB pracuje na zavedení plne funkčného digitálneho eura do roku 2026.

ECB už podľa Panettu pracuje na prípravnej fáze. Bude dokončená na konci roku 2023 a umožní členským štátom EÚ testovať digitálnu menu 3 roky pred jej verejným debutom.

Digitálne euro môže podporiť európske hospodárstvo

Taliansky ekonóm vo svojom prejave uviedol, že digitálne euro môže podporiť európsku ekonomiku. Všetci členovia EÚ ho však musia používať ako zákonné platidlo. Poznamenal tiež, že ECB a ďalšie inštitúcie pomôžu stimulovať jeho prijatie prostredníctvom rôznych taktík vrátane intenzívnej reklamnej kampane.

Panetta dodal, že ako centrálny orgán ECB zabezpečí, aby hotovosť zostala dostupná pre všetkých používateľov, aj keď v súčasnosti sa na platby používa iba 20 % hotovosti. Toto číslo je oveľa menšie ako pred pätnástimi rokmi, keď sa hotovosť používala na 35 %.

Zabezpečíme, aby hotovosť zostala k dispozícii. Ak však bude súčasný trend pokračovať, môžeme čeliť budúcnosti, v ktorej hotovosť stratí svoju ústrednú úlohu a schopnosť poskytovať efektívny základ. Spotrebitelia sa totiž obrátia na digitálne spôsoby platby.

Panetta zdôraznil, že vlády by nemali dovoliť, aby boli verejné peniaze marginalizované. To by malo negatívny vplyv na ekonomiku a používateľov. Veľké technologické spoločnosti by totiž dostali možnosť využiť svoje postavenie a silu na vytvorenie nerovných podmienok súťaže, v ktorých by vykonávali kontrolu nad súkromnými údajmi svojich klientov. Takáto situácia by ohrozila menovú suverenitu Európy a celého sveta, argumentoval ekonóm.

CBDC

CBDC: Riešenie problému nestabilných stablecoinov

Digitálne euro by podľa Panettu mohlo pomôcť udržať dôveru vo fiat peniaze, čím by pomohlo „zachovať si svoju úlohu menovej chrbtice v digitálnom veku“. Fiat podľa ekonóma túto úlohu stratil pre nesprávnu menovú politiku vedenú v rôznych krajinách na ochranu ekonomiky.

Digitálne peniaze centrálnej banky by umožnili každému využívať verejné peniaze na digitálne platby. Bol by to solídny a spoľahlivý platobný prostriedok vytvorený vo verejnom záujme. A zachoval by spolužitie štátnych a súkromných peňazí, ktoré nám doteraz dobre slúžilo.

Okrem toho Panetta zistil, že stablecoiny sú zraniteľné voči útokom. Taktiež nezaručujú, že ich bude možné kedykoľvek uplatniť. Usúdil to na základe toho, čo sa stalo so stablecoinom UST. Napriek tomu, že ide o jeden z najväčších stablecoinov, stratil spojenie s americkým dolárom.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár