Európska únia bude používať NFT na overenie pravosti produktov

Európska únia (EÚ) pracuje na legislatíve, ktorá zahŕňa používanie nekonvertibilných tokenov (NFT) na boj proti falšovaniu rôznych druhov produktov. Projekt je výsledkom niekoľkých blockchainových stretnutí a hackathonov organizovaných Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo.

od Simona

Newsletter news

Európska únia bude využívať NFT na ochranu duševného vlastníctva

Európska únia nedávno oznámila, že pracuje na systéme, ktorý bude využívať blockchain a NFT na boj proti falšovaniu produktov vstupujúcich na európsky trh. Navrhovaný systém Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo je výsledkom viac ako päťročnej práce. Dokument z tohto mesiaca vysvetľuje, že organizácia si už vybrala model systému a popisuje, ako bude fungovať.

Držitelia duševného vlastníctva (IP) vytvoria digitálne tokeny (NFT), ktoré dokazujú, že skupina vyrobených tovarov je pravá. IP budú musieť byť zahrnuté ako schválení signatári vopred, aby sa vytvorili NFT v blockchaine.

Riešenie potom umožní vysledovateľnosť dodávateľského reťazca, keď sa tieto produkty prepravujú cez rôzne kontrolné body, čím sa zabezpečí, že držitelia IP si môžu byť istí, že produkty, ktoré idú do obchodov, sú autentické.

Európska únia

Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo dúfa, že takýto systém bude funkčný do konca roku 2023, ale na dosiahnutie tohto cieľa bude musieť vytvoriť registračný systém pre všetkých držiteľov duševného vlastníctva, logistické operácie a maloobchodníkov v EÚ. Na rýchlejšie dokončenie plánu bude systém hľadať interoperabilitu s existujúcimi riešeniami sledovania dodávateľského reťazca.

Ak sa Európskej únii podarí implementovať tento systém do konca roku 2023, bude to jedna z prvých aplikácií technológie blockchain v takomto rozsahu na takýto účel. Je však potrebné dodať, že technológia blockchain už bola použitá na sledovanie dodávateľských reťazcov. Nedávno Vechain, firemný blockchainový technologický projekt, oznámil partnerstvo s Orionone, globálnym technologickým riešením dodávateľského reťazca, s cieľom integrovať blockchain s prevádzkovými technológiami.

Európska únia v súčasnosti diskutuje aj o MiCA, celoeurópskom právnom návrhu na reguláciu kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár