Európska centrálna banka zvýši svoju hlavnú úrokovú sadzbu

Európska centrálna banka zvyšuje svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3 %. Dodala, že to nie je koniec zvyšovania.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Európska centrálna banka zvyšuje úrokovú sadzbu

Rada guvernérov ECB zvýšila sadzbu pre hlavné refinančné operácie, úvery a jednodňové operácie o 50 bázických bodov na 3,00 %, 3,25 % a 2,50 percenta

Dôvodom zvýšenia sadzieb je, samozrejme inflácia, ktorá sa však v januári 2022 spomalila. V súčasnosti dosahuje „len“ 8,5 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

„Rada guvernérov bude dôsledne a rovnomerne zvyšovať úrokové sadzby a udržiavať ich na dostatočne reštriktívnej úrovni, aby zabezpečila, že inflácia sa v strednodobom horizonte čoskoro vráti k dvojpercentnému cieľu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Fed robí to isté

Podobnú politiku uplatňuje aj americký Federálny rezervný systém. V stredu zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov.

V prípade USA sa tiež objavili prvé náznaky, ktoré naznačujú, že z hľadiska inflácie je to najhoršie možno za nami.

Predseda Fedu Jerome Powell vo svojom vyhlásení uviedol, že v USA už vidí prvé dezinflačné signály. Dodal, že Federálny rezervný systém pod jeho vedením je pripravený znížiť úrokové sadzby aj v budúcnosti. Na druhej strane schladil náladu a poznamenal, že sú potrebné ďalšie opatrenia na boj proti inflácii. Dozvedeli sme sa tiež, že centrálna banka ešte neukončila proces zvyšovania sadzieb.

inflácia

Číha na nás návrat vysokej inflácie?

Údaje o nezamestnanosti v USA sú dostatočne dobré na to, aby bolo ťažké ochladiť trh, a tým znížiť infláciu. Miera nezamestnanosti tam klesla z 3,5 % na 3,4 %. Počet pracovných miest na plný úväzok v nepoľnohospodárskych odvetviach bol v januári až o 517 000 vyšší ako v decembri 2022.

Je možné, že máme pred sebou scenár zo 70. rokov. Inflácia rástla až do roku 1975, potom začala klesať, aby sa začiatkom 80. rokov výrazne odrazila a dosiahla vrchol. Nemožno preto vylúčiť, že až do konca desaťročia budeme zápasiť s rastúcimi cenami.

To bude mať silný vplyv na finančné trhy. Keď centrálne banky zvýšia úrokové sadzby, môžu nás čakať silné výpredaje, a to aj na trhu kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár