Európska centrálna banka vybrala spoločnosti, ktoré pomôžu pri práci na CBDC

Európska centrálna banka vybrala spoločnosti, ktoré jej pomôžu vyvinúť prototyp CBDC.

od Martin Tkáč

Newsletter news
ECB pracuje na CBDC

Európska centrálna banka (ECB) oznámila 16. septembra zoznam spoločností vybraných na pomoc pri vývoji používateľských rozhraní pre digitálny systém eura. Do tejto skupiny patrili napr. Amazon a banky: talianska Nexi a španielska CaixaBank.

Podľa ECB budú spoločnosti pracovať v samostatných oblastiach rozvojového projektu CBDC a testovať integráciu digitálneho eura v rôznych prípadoch použitia.

Každá spoločnosť sa zameria na individuálny prípad použitia. Napríklad Amazon bude zodpovedný za testovanie platobných systémov elektronického obchodu. CaixaBank a Worldline budú skúmať P2P platby. EPI a Nexi sa zasa postarajú o retailové platby na predajných miestach.

Zatiaľ čo tieto súkromné ​​spoločnosti budú pracovať na rôznych spôsoboch využitia digitálneho eura, Európska centrálna banka je jediným subjektom zodpovedným za vývoj kódu a infraštruktúru CBDC.

Prototypy spoločnosti budú slúžiť len na testovanie funkčnosti digitálneho eura, no podľa ECB nebudú použité v neskorších fázach projektu.

ECB oznámila, že projekt CBDC je v záverečnej fáze vývoja a bude pripravený na použitie v prvom štvrťroku 2023.

CBDC v europe

Roberto Catanzaro, riaditeľ pre stratégiu a transformáciu skupiny Nexi a člen Poradnej skupiny pre digitálny trh s eurom, vo vyhlásení spoločnosti uviedol, že Nexi Group je hrdá na to, že platobná platforma spoločnosti prispieva k rastu digitálneho eura.

Sme veľmi hrdí na to, že sme boli vybraní Európskou centrálnou bankou na vývoj prototypu front-end riešenia pre #digitaleuro platby

– napísal v tweete.

ECB posudzuje riziká spojené s vydaním digitálneho eura

Podľa miestnej španielskej spravodajskej stránky El Economista sa ECB obáva, že zavedenie digitálneho eura by mohlo „znížiť vklady z komerčných bánk“ a spolupracuje s niekoľkými poprednými poskytovateľmi platobných služieb na analýze týchto rizík. Skúma aj ďalšie dôsledky spustenia CBDC pre spotrebiteľov aj podniky.

Okrem toho predstavitelia ECB nedávno na podujatí organizovanom Európskym hospodárskym a sociálnym výborom oznámili, že v maloobchode sa bude používať digitálne euro. Systém bude konštruovaný tak, aby nebolo možné vykonávať transakcie na decentralizovaných platformách pomocou CBDC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár