Európska centrálna banka predstavila možnosti ochrany súkromia pre CBDC

od Simona

Pokiaľ ide o CBDC, jednou z hlavných obáv verejnosti je otázka súkromia. Európska centrálna banka (ECB) nedávno zverejnila prezentáciu na túto tému. Uviedla, že Eurosystém by mal vidieť len minimálne údaje o transakciách. Zároveň zdôraznil, že úplná anonymita neprichádza do úvahy.

Tri možnosti ochrany súkromia

V reakcii na obavy občanov EÚ v súvislosti s otázkami ochrany súkromia ECB vo svojej prezentácii predstavila tri rôzne možnosti ochrany súkromia, ktoré by mohli byť prijaté pre digitálnu menu centrálnej banky.

Prvým je základný scenár. Rovnako ako pri digitálnych transakciách súkromných bánk umožní sprostredkovateľom prístup k údajom o transakciách. ECB však takýto prístup mať nebude. Prezentácia zdôraznila, že transparentnosť má slúžiť „proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AML & CFT)“.

Zvyšné možnosti banka označila za „žiaduce“ riešenia pre svoju digitálnu menu. Jeden umožní väčšiu mieru súkromia pre platby s nízkou hodnotou a nízkym rizikom. Podľa banky to znamená „zjednodušené šeky“. Pre platby vysokej hodnoty sa však budú naďalej uplatňovať štandardné postupy. V dokumente však nie je uvedená žiadna konkrétna hranica.

CBDC transakcie blízko hotovosti?

Posledná možnosť ponúka najvyšší stupeň súkromia. Umožňuje neprevádzanie transakcií a zostatkov na sprostredkovateľov a centrálnu banku. Banka však poznamenala, že takýto scenár môže byť dostupný len pre platby s nízkou hodnotou a nízkym rizikom.

Kryptomenový poradca Patrick Hanse opísal druhú možnosť ako „teoreticky dosť podobnú fyzickým hotovostným platbám“.

Pri vyhlásení, že Eurosystém by mal mať len obmedzený prístup k údajom o transakciách, banka jasne uviedla, že úplná anonymita používateľov nie je možná z dôvodu obáv z prania špinavých peňazí.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár