Európska centrálna banka požaduje reguláciu stablecoinov

od Simona

Európska centrálna banka (ECB) vyzvala Európsku úniu, aby zaviedla medzinárodnú reguláciu na trhu stablecoinov. Vo svojej správe zdôrazňuje dôležitosť vplyvu tohto typu aktív na trh s kryptomenami.

NEWSLETTER okrypte.sk

ECB si uvedomuje riziko, ktoré predstavujú stablecoiny

V správe zverejnenej 12. júla ECB uvádza, že zatiaľ čo trhy s kryptomenami sú oddelené od globálnej ekonomiky, existuje určité systémové riziko v dôsledku rastu stablecoinového sektora.

ECB v predloženom dokumente zdôrazňuje potrebu zavedenia medzinárodných štandardov pre stablecoiny. Tiež sa v ňom uvádza, že by sa mala presadzovať cezhraničná konzistentnosť, keďže prevod takýchto finančných prostriedkov trvá pri medzinárodných prevodoch len niekoľko sekúnd.

Správa varuje pred zanedbávaním možnosti, že stablecoiny ovplyvnia širšie finančné sektory alebo oblasti ekonomiky. S rastúcou popularitou stablecoinov môžu mať zásadný vplyv na všetky odvetvia.

tether

50% všetkých transakcií BTC a ETH zahŕňa stablecoiny

ECB berie do úvahy dôležitosť stablecoinov a úlohu, ktorú zohrávajú pri poskytovaní likvidity trhom s kryptomenami. Dnes väčšina obchodníkov s digitálnymi aktívami používa stablecoiny ako Tether a USD Coin ako alternatívy k fiat menám.

A to je pravda, pretože milióny používateľov kryptomien teraz používajú stablecoiny na udržanie kúpnej sily, prevody medzi burzami, denomináciu derivátov alebo nákup iných digitálnych mincí. Podľa odhadov Európskej centrálnej banky sa polovica všetkých bitcoinových a etherových transakcií týka stablecoinov.

A čo viac, na základe údajov poskytnutých globálnymi burzami kryptomien je veľká väčšina transakcií tohto typu aktív (vrátane derivátov a všetkých altcoinov) denominovaná v stablecoinoch.

100 % záruka vkladov

Jednou z tém, ktoré regulátory znepokojujú s rastúcou popularitou stablecoinov v amerických dolároch, je zistenie, že mnohí emitenti stablecoinov neponúkajú 100% záruku ochrany vkladov v USD. Namiesto toho skrývajú pôvod podkladových aktív v dlhých legalistických tajných dokumentoch a webových stránkach.

Pochybnosti o USDT, prvom stablecoine z hľadiska trhovej kapitalizácie, sú už roky populárnou témou. Tether upravil svoje slová v súvislosti s pôvodným vyhlásením o parite ponechania jedného dolára na bankovom účte za každý Tether (USDT). Po tom, čo generálny prokurátor v New Yorku považoval sľub za lož, Tether sa zaviazal podložiť každý USDT rôznymi aktívami.

Ďalším problémom sú stablecoiny, ktoré nedokázali udržať fixáciu 1:1 voči doláru, vrátane Terra UST, Basis, Himalaya Dollar a Itan. Veľké stablecoiny ako Tether tiež zaznamenali stratu spojenia s dolárom.

Regulácia stablecoinov ako záruka bezpečnosti

Podľa mnohých odborníkov na trhu s kryptomenami by nedostatočná regulácia stablecoinov mohla v konečnom dôsledku viesť k ich kolapsu, uvádza správa.

ECB varuje, že krach v prvej päťke najväčších stablecoinov by mohol spôsobiť kolaps v hlavnom finančnom sektore. Banka sa odvolala na príklad nového syndikátu amerických bánk poistených FDIC. Prejavili záujem o vydanie stablecoinu s názvom USDF. Konzorcium má v úmysle použiť USDF blockchain a token na zníženie nákladov na medzibankové transakcie.

Rada pre finančnú stabilitu USA tiež načrtla podobné obavy vo vyhlásení zverejnenom 11. júla 2022, v ktorom vyzvala na reguláciu stablecoinov ako súčasť rozsiahlejšej medzinárodnej schémy regulácie kryptomien.

ECB tiež poukazuje na rozdiely v rýchlosti transakcií medzi blockchainmi. Emitenti stablecoinov často používajú Ethereum ako počiatočnú základňu pre svoje tokeny, avšak niektoré stablecoiny sa od neho vzdialili. Napríklad Tether predstavil USDT na blockchaine Tezos.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár