Európska centrálna banka po prvý raz za 11 rokov zavádza zvýšenie úrokových sadzieb

od Simona

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok prvýkrát po 11 rokoch oznámila zvýšenie nákladov na úvery. Zavŕšila tak dlhodobú fázu politiky negatívnych úrokových sadzieb (NIRP).

NEWSLETTER okrypte.sk

ECB zvyšuje úrokové sadzby

Centrálna banka so sídlom vo Frankfurte oznámila zvýšenie depozitnej sadzby alebo hlavnej úrokovej sadzby o 50 bázických bodov (0,5 percentuálneho bodu) na nulu z -0,5 %.

ECB už skôr oznámila, že sa chystá zvýšiť úrokové sadzby v júli a septembri. Ekonómovia však predpokladali nárast o 25 bázických bodov. ECB už tiež oznámila „ďalšiu normalizáciu“. Ako dôvody pre takéto konanie boli uvedené neustále rastúce spotrebiteľské ceny. Depozitná sadzba ECB je v súčasnosti na úrovni 0 %, sadzba hlavných refinančných operácií je 0,5 % a lombardný úver je 0,75 %.

„Rada guvernérov považovala za vhodné urobiť prvý väčší krok na ceste k normalizácii úrokových sadzieb, než boli plány naznačené na predchádzajúcom zasadnutí,“ komentuje centrálna banka s tým, že ich rozhodnutie je spôsobené najnovším hodnotením inflačného rizika.

europska centralna banka

Európska centrálna banka zároveň oznámila, že spustí špeciálny program nákupu dlhopisov. Jej cieľom je čeliť riziku rozdelenia hospodárskej únie a neregulovaných zmien vo výnosoch dlhopisov v oblasti spoločnej meny.

V posledných mesiacoch dlhopisové trhy pôsobiace v krajinách s vysokým dlhom, ako napr. Taliansko zaznamenalo zvýšenú volatilitu v porovnaní s nemeckými dlhopismi. Je to signál možnej fragmentácie v Európskej únii.

K zvýšeniu sadzieb ECB došlo štyri mesiace po tom, čo americká centrálna banka (Fed) začala cyklus sprísňovania menovej politiky. Odvtedy Fed zvýšil úrokové sadzby o 150 bázických bodov, čo sa prejavilo na mnohých trhoch aktív.

Kľúčové je rozhodnutie Európskej centrálnej banky ukončiť politiku záporných úrokových sadzieb. Dôvodom je rôznorodá prax stanovovania nákladov na úver pod nulu, čo mnohí považovali za znak problémov v tradičnom finančnom režime. Toto je už neustály problém, na ktorý poukazujú aj analytici kryptomien.

Ako reagovali kľúčové kryptomeny?

Ako sa to zvyčajne stáva v situáciách, keď centrálne banky alebo vládne inštitúcie zverejňujú tento typ informácií, kurzy kľúčových kryptomien reagujú okamžite.

Bitcoin sa v čase písania tohto článku obchoduje za 22 716,49 USD. To znamená pokles o 0,34 % do hodiny, ale aj o 5,21 % za 24 hodín. Ethereum tiež kleslo za hodinu o 0,75 % a od včerajška zaznamenalo korekciu o 6,58 %.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár