Európa je najväčšou kryptomenovou ekonomikou na svete

od Martin Tkáč

Stredná, severná a západná Európa (CNWE) je od júla 2020, región s najväčšou ekonomikou kryptomien na svete. Od tej doby zaznamenala táto oblasť obrovský nárast komerčných aktivít, najmä v oblasti decentralizovaných financií (DeFi).

Boom v DeFi v Európe

Podľa analytickej spoločnosti Chainalysis získal región CNWE len za posledný rok v kryptomenách viac ako 1 bilión dolárov. Tento údaj predstavuje 25% celosvetovej obchodnej aktivity. Európa je navyše zodpovedná za najmenej 25% z celkovej hodnoty kryptomien prijatých v iných regiónoch.

Vďaka tomu sa EÚ stala najväčšou ekonomikou na svete, pokiaľ ide o objem obchodovania s digitálnymi aktívami. Je to čiastočne spôsobené nárastom všetkých foriem obchodnej činnosti za posledný rok, predovšetkým od inštitucionálnych investorov.

Hodnota transakcií veľkých rýb sa zvýšila z 1,4 miliardy USD v júli 2020 na 46,3 miliardy USD v júni 2021. Inštitúcie predstavujú viac ako polovicu obchodnej činnosti CNWE.

Najvýraznejší nárast bol zaznamenaný v decentralizovanom finančnom sektore. Práve tam bolo zrealizovaných 80% júnových inštitucionálnych transakcií.

Vplyv DeFi je v rebríčku coinov z pohľadu obchodnej aktivity ešte viditeľnejší. Napriek tomu, že bitcoin je najväčšou kryptomenou, ETH má medzi investormi s hrubými peňaženkami vyššie objemy.

Jeseň vo východnej Ázii

CNWE zaznamenala výrazné nárasty objemu obchodovania s kryptomenami. To však nebol jediný dôvod na prvé miesto v Chainalysis. Vplyv mal aj pokles trhového podielu vo východnej Ázii, ktorá predtým zaujímala vedúce postavenie.

Na začiatku roka 2019 bol tento región zodpovedný za viac ako 30% globálneho objemu transakcií. Dnesšná situácia je však úplne iná.

Možno je to kvôli pokračujúcemu regulačnému tlaku zo strany Číny.

Tentoraz však investori nereagovali tak panicky ako predtým. Bitcoin od pondelka stratil iba 2,5%. Počas predchádzajúcich zákazov a FUD, ktorých bolo mimochodom až 19,  pôvodná kryptomena dokázala stratiť dokonca viac ako polovicu svojej hodnoty.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár