Predstavitelia Európskej únie (EÚ) prijali prelomový zákon, ktorý sťaží život emitentom kryptomien a poskytovateľom služieb na tomto trhu.

EÚ zasahuje na trh s kryptomenami
Stefan Berger, poslanec Európskeho parlamentu a spravodajca pre nariadenie MiCA, na Twitteri uviedol, že bola uzavretá „vyvážená“ dohoda, vďaka ktorej sa EÚ stane prvým regiónom na svete s plnou reguláciou trhu s kryptomenovými aktívami.
MiCA Trilog: Durchbruch! Europa ist der erste Kontinent mit einer Krypto-Asset Regulierung. Parlament, Kommission & Rat haben sich auf ausgewogene #MiCA geeinigt. Für mich als Berichterstatter war wichtig, dass es hier keine Verbannung von Technologien wie #PoW gibt /1
— Stefan Berger (@DrStefanBerger) June 30, 2022
MiCA podľa Európskej rady zahŕňa pravidlá, ktoré sa budú vzťahovať na nezabezpečených emitentov kryptomien a stablecoinov, obchodné platformy a peňaženky, v ktorých sú kryptomeny uložené.
Bruno Le Maire, francúzsky minister hospodárstva, financií a priemyselnej a digitálnej suverenity uviedol, že prelomová regulácia „ukončí divoký západ kryptomien“.
Nariadenie MiCA má podľa vývojárov za cieľ chrániť spotrebiteľov tým, že „požaduje“ od emitentov stablecoinov, aby si vytvorili dostatočne likvidnú rezervu.
Poslanec Európskeho parlamentu Ernest Urtasun na Twitteri vysvetlil, že rezervy budú musieť byť „právne a prevádzkovo oddelené a izolované“ a musia byť „plne chránené v prípade platobnej neschopnosti“.
Ochrana spotrebiteľa
Poskytovatelia kryptomenových služieb (CASP) budú musieť dodržiavať prísne požiadavky na ochranu spotrebiteľov a môžu byť tiež braní na zodpovednosť, ak stratia kryptomenové aktíva investorov. Obchodné platformy budú musieť poskytnúť bielu knihu pre všetky mince a tokeny, ktoré nemajú jasne určeného emitenta. To sa môže týkať aj samotného bitcoinu.
Podľa vyhlásenia Európskej rady sa pozornosť teraz zameriava aj na manipuláciu s trhom a obchodovanie s využitím dôverných informácií:
MiCA bude pokrývať aj všetky typy zneužívania trhu súvisiace s akýmkoľvek typom transakcie alebo služby, najmä manipulácia s trhom a obchodovanie s využitím dôverných informácií.
Na to všetko bude CASP potrebovať aj povolenie na činnosť v EÚ, pričom najväčšie subjekty tohto typu bude monitorovať Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA).
ESMA je nezávislý regulátor trhov s cennými papiermi v EÚ založený v roku 2011.
Nový zákon nezakazuje ťažbu kryptomien pomocou Proof of Work alebo NFT.
V súvislosti s NFT však Európska komisia uviedla, že sa tejto téme bude venovať v nasledujúcich 18 mesiacoch a v prípade potreby by mohla prísť s „primeraným a horizontálnym legislatívnym návrhom“ na riešenie rizík vznikajúcich trhov.
MiCA však ešte musí schváliť Rada a Európsky parlament, kým bude formálne prijatý.
zdroj: cointelegraph.com