EÚ nechce zákaz ťažby kryptomien. Európsky parlament odkladá platné hlasovanie

od Martin Tkáč

Pre mňa je kľúčové, aby MiCA nebola nesprávne interpretovaná ako de facto zákaz používania BT,  povedal Stefan Berger.

Ide o návrh na reguláciu trhu s kryptomenami zo strany EÚ. Hlasovanie o návrhu zákona o kryptomenách odkladá aj Európsky parlament.

EÚ chce regulovať trh s kryptomenami, ale nie zákaz ťažby

Európsky parlament odkladá hlasovanie o legislatíve na reguláciu trhu s kryptomenami. Dôvod? Obavy z nepochopenia nového zákona. V BTC komunite existujú interpretácie, podľa ktorých projekt ťažbu zakazuje.

Vo vlákne na Twitteri v piatok člen hospodárskeho výboru Európskeho parlamentu Stefan Berger napísal, že orgány EÚ zrušili hlasovanie o právnom rámci pre trh s kryptomenami, ktoré sa malo uskutočniť v pondelok.

Dodal, že parlament potrebuje objasniť „profof-of-work problém“, aby zabezpečil adekvátnu legislatívu a zmiernil dopady prípadných nedorozumení. Súčasná podoba návrhu zákona je podľa neho nesprávne interpretovaná ako pokus o zákaz ťažby.

Napísal, že „jednotlivé časti projektu môžu byť nesprávne interpretované a chápané ako zákaz Proof-of-Work“.

Pre Európsky parlament by bolo osudné, keby za týchto okolností vyslal nesprávny signál na hlasovanie- dodal.

Práca na predpisoch

Vyššie uvedené ustanovenia boli prvýkrát predložené Európskej komisii v septembri 2020 a následne prijaté Európskou radou (stalo sa tak až v novembri 2021). Od začiatku bola myšlienka „vytvoriť regulačný rámec pre trh s kryptomenami, ktorý by podporoval inovácie“.

Napriek Bergerovým upokojujúcim slovám mnohí politici v EÚ volajú po zákaze PoW ťažby kryptomien. Vysvetľujú to nevyhnutnosťou bojovať proti globálnemu otepľovaniu.

Podobné akcie prebiehajú aj na štátnej úrovni. Švédsky finančný regulátor a Švédska agentúra na ochranu životného prostredia v novembri vyzvali vládu, aby zakázala ťažbu kryptomien pomocou kontroverzného algoritmu, čo však kritizovali niektorí lídri v tomto odvetví.

Je vhodné dodať, že vykonávanie „zelenej politiky“ jednotlivými krajinami môže v určitom momente zasiahnuť trh BTC a iných digitálnych mien, ktoré sú ťažené s PoW. Možno aj preto projekty ako Ethereum prechádzajú na model Proof-of-Stake, ktorý nespotrebováva toľko energie ako PoW.

zdroj: cointelegraph.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár