Ethereum Shanghai – Všetko, čo potrebujete vedieť

Ethereum Shanghai je aktualizácia siete druhej najväčšej kryptomeny, ktorá je naplánovaná na marec 2023. Najdôležitejším bodom hard forku je, že konečne umožní stakerom a validátorom stiahnuť tokeny z Beacon Chain.

od Martin

Newsletter news
Stakovaný ether v súčasnosti predstavuje asi jednu sedminu celkovej ponuky Etherea, teda asi 16 miliónov mincí v hodnote viac ako 25 miliárd dolárov.

Aktualizácia v Shanghai a EIP-4895

Vrcholom aktualizácie Shanghai – umožňujúcej stakerom vybrať si svoje tokeny – je funkcia známa ako Ethereum-4895 alebo EIP-4895. V súčasnosti je uzamknutých viac ako 16 miliónov ETH, ktoré pomáhajú zabezpečiť mechanizmus siete. Zapojenie validátorov je pre blockchain Ethereum obzvlášť dôležité od septembra 2022, keď aktualizácia Merge začala proces zmeny mechanizmu konsenzu Ethereum z PoW (proof of work) na PoS (proof of stake). Po Merge sa môžu stakeri s 32 zamknutými ETH zúčastniť overovania bloku. Každé ďalšie ETH vložené do stakingu zároveň zvyšuje pravdepodobnosť získania odmien za zabezpečenie siete.

Merge sa uskutočnilo v roku 2022, ale samotný staking sa začal v decembri 2020. Práve v tom čase začal fungovať reťazec Beacon Chain, ktorý používateľom umožňuje vkladať ETH.

Čo to znamená pre validátorov?

Najvýznamnejšou zmenou, ktorú Sanghai prináša, je fakt, že stakeri môžu konečne stiahnuť všetky svoje ETH. Takže validátori by sa teoreticky mohli zoradiť, aby získali svoje uzamknuté tokeny. Väčšina analytikov však považuje tento scenár za nepravdepodobný, vzhľadom na dominanciu Etherea v priestore DeFi, ako aj vysokú ziskovosť stakingu. A čo viac, po najnovšej aktualizácii budú môcť validátori vždy voľne vyberať svoje aktíva. Nebudú sa musieť obávať, že donekonečna budú mať zmrazené značné množstvo peňazí. Sanghai by teda nemal spôsobiť vlnu výplat a pokles výmenného kurzu.

Validátori, ktorí sa chcú odhlásiť z ďalšieho stakingu ETH, tak môžu urobiť niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je vygenerovanie „poverenia na výber“, ktorý vám umožní vybrať si všetky odmeny, ktoré ste nazbierali za posledné mesiace. Druhou možnosťou je vybrať obe odmeny a všetky predtým zablokované tokeny z Beacon Chain.

Invest Vitalik Buterin GIF by ProBit Global

Ďalšie vylepšenia súvisiace s aktualizáciou Sanghai

EIP-4895 je kľúčovou súčasťou aktualizácie, ale zahŕňa aj niekoľko ďalších menej významných, ale stále dôležitých EIP, konkrétne návrhy na zlepšenie Etherea. Ďalšie vylepšenia majú za cieľ znížiť poplatky za plyn v obdobiach vysokej aktivity v prospech vývojárov Etherea. Patrí medzi ne EIP-3651, ktorý vám umožní znížiť náklady na plyn spojené s platbami za maximálnu extrahovateľnú hodnotu pri prístupe na adresu COINBASE.

Dôležité je, že pojem COINBASE v tomto prípade nesúvisí s kryptomenovou burzou, ale so softvérom, ktorý umožňuje vývojárom prijímať nové tokeny. Ďalšími novými vylepšeniami sú EIP-3855, EIP-3860 a EIP-6049, ktorých cieľom je celkovo znížiť poplatok za plyn pre vývojárov.

Shanghai teda zostáva relatívne malým vylepšením, najmä v porovnaní s Merge. Zavedenie tejto aktualizácie však bude mať naozaj výrazný vplyv na situáciu používateľov, ktorí sa rozhodli alebo chcú rozhodnúť pre ETH staking.

Ďalšie aktualizácie Etherea sa pravdepodobne objavia v nasledujúcich mesiacoch roku 2023. Vývojári okrem iného oznamujú zlepšenie fungovania Ethereum Virtual Machine. Ďalšou veľkou aktualizáciou bude Sharding. Aktualizácia známa ako EIP-4844 bola v jednom bode považovaná za súčasť Sanghai. Nakoniec sa však tím Ethereum rozhodol túto zmenu odložiť, aby zvýšil pravdepodobnosť marcového dátumu aktualizácie Sanghai.

Testy devnetu a shadow forku, ktoré podporujú stiahnutie vkladaného ETH, sa začali v januári.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár