Ethereum prvýkrát od mája získava späť 4 000 dolárov

od Martin Tkáč

Ethereum sa prvýkrát za posledných päť mesiacov vrátilo nad hranicu 4 000 dolárov, a to v dôsledku prudkého nárastu trhu s kryptomenami.


Ethereum, druhá najväčšia kryptomena na svete podľa trhovej kapitalizácie, prvýkrát od 14. mája dosiahla 4 000 dolárov. Jeho súčasná cena je o niečo viac ako 4 000 dolárov, čo je nárast o 4% za posledný týždeň.

Najnovší býčí beh je výsledkom druhého dychu pre nezameniteľné tokeny (NFT), protokoly DeFi a prvé ETF bitcoinových futures v USA.

Bitcoin, najväčšia kryptomena podľa trhového stropu, vzrástla za posledných 24 hodín o 3,7% a dosiahol nové historické maximum viac ako 66 000 dolárov po tom, čo sa prvý týždeň začal obchodovať s týmto fondom obchodovaným na burze cenných papierov ProShares, čo investorom umožnilo získať vystavenie bitcoinu bez toho, aby ste ho priamo kupovali.

Novinky pomohli posilniť širší trh s kryptomenami, pričom celkový trhový strop všetkých kryptomien dosiahol nové historické maximum viac ako 2,6 bilióna dolárov.


Cena etherea je dnes najvyššia od mája, približne v tom istom čase, keď bitcoin dosiahol svoje predchádzajúce historické maximum 64 804 dolárov.

Aby dosiahlo svoje predchádzajúce historické maximum, Ethereum zdražilo za menej ako mesiac na dvojnásobok, ale cena klesala rovnako rýchlo, ako rástla. Do 23. mája bolo Ethereum späť na 2 110 dolárov. Mince potom niekoľko mesiacov poskakovali medzi 2 000 a 3 000 dolármi, než nakoniec začiatkom augusta prerazili 3000 dolárov.

Rastúca popularita NFT a decentralizovaných financií (DeFi) pomohla spoločnosti Ethereum potvrdiť dominanciu na trhu. Ethereum je prvý a najpopulárnejší blockchain, ktorý využíva inteligentné zmluvy alebo samočinný kód.

Prostredníctvom inteligentných zmlúv bolo na ethereum vybudovaných množstvo decentralizovaných finančných aplikácií, ktoré obchádzajú potrebu centralizovaných inštitúcií, ako sú banky. Celková hodnota v aplikáciách DeFi sa v priebehu roka 2021 rýchlo zvýšila a podľa nedávneho nárastu v októbri sa podľa DeFi Pulse TVL blížila k svojmu historickému maximu 99 miliárd dolárov.

Obzvlášť obľúbené u umelcov a tvorcov sa ukázali byť ethereum NFT, kryptograficky jedinečné tokeny, ktoré je možné použiť na preukázanie vlastníctva digitálneho obsahu. Začínajú si to všímať veľkí hráči, pričom aukčná sieň Sotheby uvádza na trh vlastný trh Metaverse a 1,4 milióna používateľov sa prihlásilo na platformu NFT kryptoburzy Coinbase.

V posledných mesiacoch NFT nadobudli aj sociálny rozmer a zbierky ako CryptoPunks a Bored Ape Yacht Club tvoria jadro nových komunít založených na NFT. Len minulý mesiac spoločnosť Sotheby’s vydražila zbierku profilových fotografií kreslených opíc NFT s názvom Bored Ape Yacht Club za ľahkých 24 miliónov dolárov.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár