Ethereum prekonáva ďalšie ATH

od Martin Tkáč

Cena Etherea dosiahla historické maximum ráno 8. novembra. ETH v súčasnosti v priebehu dňa rastie o 3,6 % a za posledný týždeň získava viac ako 10 %.

Druhá najväčšia kryptomena na svete podľa trhovej kapitalizácie dosiahla podľa TradingView rekordných 4 744 dolárov.

Ethereum sa v súčasnosti obchoduje nad predchádzajúcim ATH, ktorý bol 12. mája 4 632. Od začiatku roka aktívum získalo neuveriteľných 540 %, dokonca prekonalo aj Bitcoin, ktorý za rovnaké obdobie získal 125 %.

Populárny twitterový analytik „LilMoonLambo“ komentoval:

Nákup $ ETH za 4 600 $ v roku 2021 je ako nákup $ BTC za 4 600 $ v roku 2017.

Trhová kapitalizácia Etherea je v súčasnosti 560 miliárd dolárov, čo je viac ako JPMorgan Chase na Wall Street, ale pod čínskym technologickým gigantom Tencent, ktorý má 576 miliárd dolárov.

Aby som to uviedol na pravú mieru, len pred 11 mesiacmi, v decembri 2020, to bolo rovnaké ako celá trhová kapitalizácia kryptomien. Táto suma tiež práve dosiahla rekordnú výšku 3 bilióny dolárov, podľa CoinGecko.

To prináša celkový trh s kryptomenami takmer na štvrtinu veľkosti celého trhu so zlatom, čo je podľa CompaniesMarketCap 11,5 bilióna dolárov.

Vrchol aktivity Etherea na reťazci

Hash rate Etherea tiež dosiahol nový vrchol, podľa údajov poskytovateľa analytických služieb Glassnode. Ethereum hash rate po prvýkrát dosiahol 1 EH/s po skoku z predchádzajúceho ATH 876 TH/s 2. novembra. Ťažkosť ťažby Etherea sú momentálne na najvyššej úrovni.

Glassnode tiež oznámil, že Ethereum naďalej opúšťa centralizované burzy. Približne 6,4 miliardy dolárov v ETH sa dostalo na akciové trhy, zatiaľ čo 8 miliárd dolárov ich opustilo, čo viedlo k čistej strate 1,6 miliardy dolárov za posledný týždeň.

Podľa Glassnode otvorené pozície pre futures Ethereum dokonca dosiahli rekordnú výšku 2 miliardy dolárov na Bitfinexe.

Poplatky za obchodovanie boli v poslednej dobe tiež dosť vysoké, ale podľa BitInfoCharts klesli späť na priemer okolo 40 dolárov.

Spalovanie plynu

Vyššie poplatky za plyn znamenajú, že sa spáli viac ETH prostredníctvom mechanizmu zavedeného EIP-1559 začiatkom augusta. Podľa Ultrasound.Money sa za posledné tri mesiace spálilo takmer 800 000 ETH. Pri súčasných cenách majú tieto mince hodnotu okolo 3,7 miliardy dolárov.

Hodnota všetkých ETH umiestnených na Beacon Chain je teraz rekordne vysoká na úrovni 38,7 miliárd dolárov. Podľa Beaconcha.in je na blockchaine Ethereum 2.0 zablokovaných 8,18 milióna ETH a zarábajú na úrokoch.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár