Ethereum oslavuje 6. narodeniny

od Martin Tkáč

Komunita Ethereum oslavuje 6 rokov od spustenia siete. ETH prešla už asi všetkým. Od decentralizovaných financií po nevymeniteľné tokeny a v súčasnosti prechádza z Proof-of-Work na Proof-of-Stake.

Ethereum ročne spracuje bilióny dolárov

Ethereum prešlo zo spracovania iba tisícov transakcií na približne 1,2 miliardy. Podľa spoluzakladateľa EthHubu Anthonyho Sassana sa sieť už každoročne vyrovnáva s biliónmi dolárov.

V čase keď pripravujeme tento článok sa Ethereum obchoduje za 2 605 dolárov. To znamená takmer 700% zisk na ročnom grafe. V tomto období sa ETH vyšplhala z niekoľko stoviek dolárov na rekordné maximum cez 4 000 dolárov. Všetko vďaka „nekonečnému“ potenciálu, ako tvrdia mnohí členovia komunity.

Z hľadiska trhovej kapitalizácie je ETH na druhom mieste v rebríčku. Kapitálový trh s mincami v súčasnosti dosahuje 283 miliárd dolárov, čím sa ETH nachádza hneď za bitcoínmi s kapitalizáciou 775 miliárd dolárov. Udalosti, ktoré umožnia Ethereu migrovať na „Beacon Chain“, viedli niektorých k presvedčeniu, že ETH nakoniec prekoná bitcoiny a bude číslom jedna v každej metrike.

1 ETH býval 0,3 dolára

Ako Sassano pripomenul, hlavná sieť Ethereum bola spustená 30. júla 2015 po ICO, v ktorom si investori mohli kúpiť 1 ETH za 0,30 dolára. V roku 2016 sieť zažila jednu z najkontroverznejších epizód s hackom „The DAO“:

udalosť, ktorá bola veľkolepá v dobrom aj v zlom. Rok 2017 bol pre spoločnosť Ethereum prvým prelomovým rokom, ktorý viedol býčí trh vďaka mánii ICO. Potom prišiel rok 2018, ktorý bol pre spoločnosť Ethereum veľké vytriezvenie.

Po rokoch medvedieho trhu sa sieť a ETH vrátili k „raketovej lodi bez známok spomalenia“. Sassano vypočítal potenciálny výnos pre tých, ktorí majú to šťastie investovať počas ICO. Ukazuje sa, že svoju investíciu môžu znásobiť až 7833x. Ba čo viac, stále majú šancu na ešte väčšie zisky.

zdroj: ethereum.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár