Ethereum je lepšie ako bitcoin a nakoniec ho nahradí, hovorí CEO Citadely

od Martin Tkáč

Ken Griffin, zakladateľ a generálny riaditeľ medzinárodného hedžového fondu Citadel LLC, zostáva skeptický k bitcoinom a ich využívaniu. Verí však, že Ethereum sa stane najdominantnejším projektom vo svete digitálnych aktív.

Bitcoin môže byť nahradený Ethereom

Napriek vzostupom a pádom za posledný rok sa hodnota bitcoinu za posledných jedenásť mesiacov viac ako zdvojnásobila. Inštitucionálne prijatie a významná podpora od známych investorov a podnikateľov sú niektoré z faktorov, ktoré posunuli aktívum na jeho súčasné maximá.

Navyše, v septembri sa BTC stal dokonca zákonným platidlom v Salvádore, čím presadil svoju pozíciu na národnej úrovni.

Nie všetko je však také farebné. Pôvodná kryptomena má aj svojich kritikov. Jedným z nich je generálny riaditeľ Citadely Ken Griffin. V nedávnom rozhovore s Andrewom Rossom Sorkinom z DealBook uviedol, že bitcoin je príliš škodlivý pre životné prostredie, má pomalú rýchlosť transakcií a je náchylný na podvody.

Podľa neho by dominanciu BTC mohlo prevziať ethereum alebo akákoľvek iná kryptomena založená na blockchaine Ethereum s nižšou uhlíkovou stopou a nižšími transakčnými nákladmi.

V prospech Etherea a jeho natívnej mince sa nedávno vyslovil aj majiteľ Dallas Mavericks Mark Cuban. Začiatočníci v kryptomenovom priemysle by si podľa neho mali zvoliť ETH, keďže má najväčší potenciál rastu.

Griffin sa dotkol aj témy rastúcej inflácie a finančnej krízy, ktorá začala triasť väčšinou ekonomík. Pochyboval, že by kryptomeny mohli vyriešiť tieto peňažné problémy, čo naznačuje, že digitálny dolár by mohol byť výhodnejší.

Napriek tomu sa zdá, že podporuje technológiu blockchain a nazval ju „skutočne zaujímavou technológiou a výkonným spôsobom, ako celosvetovo udržiavať decentralizovanú účtovnú knihu“.

Citadela by poskytovala služby v oblasti kryptomien, ak by bol priemysel regulovaný

V jednom zo svojich predchádzajúcich prejavov Griffin opäť zasiahol bitcoiny a alternatívne mince a tvrdil, že by mohli poškodiť americký dolár. Okrem toho povedal, že ide o „džihádistickú výzvu“, že niektorí ľudia vkladajú svoju dôveru skôr do digitálnych aktív než do americkej národnej meny.

Aj keď Griffin nie je zástancom kryptomien, jeho organizácia by stále ponúkala svojim klientom tento typ vystavenia, ak by v tomto priestore existovala „regulačná jasnosť“:

Neobchodujeme s kryptomenami z dôvodu regulačnej neistoty. Na trhu by bola oveľa väčšia konkurencia, ak by existovala jasná regulácia, a to by bolo dobré… Potom by som ich vymenil, pretože by to vyhovovalo potrebám našich maklérskych partnerov, ktorí chcú spolupracovať s prvotriednou spoločnosťou.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár