Ethereum 2.0 spotrebuje o 99,95% menej energie

od Martin Tkáč

Ako hovorí Carl Beekhuizen z Nadácie Ethereum, nadchádzajúca aktualizácia Ethereum 2.0 pomôže znížiť spotrebu energie blockchainu o 99,95%. Zaistí tiež, že reťazec už „nežerie toľko sily ako celé krajiny“.

Ak vezmeme do úvahy celkový počet validátorov, jedinečné adresy a priemernú spotrebovanú energiu, výsledný údaj bol výrazne nižší ako súčasná energetická potreba spoločnosti Ethereum, ktorá využíva konsenzuálny mechanizmus dôkazu o práci (PoW).

Celkovo spotrebuje Ethereum Proof of Stake niečo okolo 2,62 megawattov. Nie je to škála krajín, provincií alebo dokonca miest, ale malé mesto (okolo 2 100 domov)

– napísal Beekhuizen.

Aktualizácia etherea na obzore

V súčasnosti blokuje Ethereum blockchain rovnaký mechanizmus konsenzu energeticky náročných dôkazov o práci (PoW) ako Bitcoin. To sa však vďaka Ethereum 2.0 čoskoro zmení. Ambiciózna, roky trvajúca aktualizácia posunie web na ekologickejší mechanizmus nazývaný proof of stake (PoS).

Dôkaz o vklade je, keď používatelia blokujú alebo ukladajú ethereum. Týmto spôsobom skôr podporujú produkciu nových blokov, ako by mali využívať energeticky náročných ťažiarov kryptomeny.

Pokiaľ ide o energiu potrebnú na transakciu, ETH 2.0 spotrebuje ekvivalent „približne 20 minút televízie“. Pre porovnanie, jedna transakcia na PoW Ethereum vyžaduje množstvo elektriny, ktoré by mohlo napájať celý dom po dobu 2,8 dňa. Jeden prevod bitcoinu spotrebuje rovnaké množstvo energie ako „celý dom po dobu 38 dní“.

Zatiaľ čo je ETH 2.0 stále v úvodnej fáze, používatelia v zmluve po uložení zablokovali tokeny v hodnote viac ako 4 milióny dolárov.

Prvé testovacie siete pre ETH 2.0 boli spustené koncom apríla. Presný dátum úplnej implementácie je však veľmi ťažké určiť.

Aj napriek tomu Beekhuizen dospel k záveru, že

„dni ETH túžiacich po moci sú zrátané a dúfam, že to bude platiť aj pre zvyšok priemyslu.“

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár