ethereum

Ethereum 2.0 prestáva existovať. Odteraz je to „vrstva konsenzu“

Ethereum.org oznámilo zaujímavú zmenu. Odteraz sa Ethereum už nebude deliť na Eth1 a Eth2. Bude existovať iba jeden reťazec Ethereum. Aby sa predišlo nejasnostiam, tieto dva pojmy boli nahradené výrazmi „úroveň výkonu“ a „úroveň konsenzu“.

od Martin

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Odteraz existuje len jedno Ethereum

Pojem „Eth2“ ​​bol vytvorený v roku 2018 a definoval verziu Etherea 2.0, teda tú, ktorá je navrhnutá tak, aby decentralizovane škálovala sieť a umožnila prechod na Proof-of-Stake (PoS). Na konci roka 2021 bol však tento dátum odstránený.

Na https://t.co/v9gxnMUQFz sme odstránili všetky použitia terminológie „Eth2“
Zistite prečo 👇 https://t.co/84uJXSD4q1

Ethereum.org uviedol, že použitie dvoch výrazov Eth1 a Eth2 spôsobilo zbytočný zmätok. Preto sa rozhodli pre zmenu a teraz je oficiálna terminológia nasledovná:

Eth1: je teraz „realizačná vrstva“, ktorá spracováva transakcie a údaje.

Eth2: je teraz „konsenzuálna vrstva“, ktorá podporuje konsenzus Proof-of-Stake.

Runtime + Consensus Layer = Ethereum.

Nadácia stojaca za projektom vysvetlila motiváciu vývojárov odstrániť výraz Eth2:

Jedným z hlavných problémov značky Eth2 je to, že vytvára zlomený mentálny model pre nových používateľov Etherea. Intuitívne si myslia, že Eth1 je na prvom mieste a Eth2 až potom. Alebo že Eth1 prestane existovať, keď sa objaví Eth2. Ani jedna z týchto vecí nie je pravda. Odstránením terminológie Eth2 zabránime všetkým budúcim používateľom orientovať sa v tomto mätúcom mentálnom modeli.

Okrem mentálneho modelu Ethereum.org tiež vysvetlil, že pri absencii jasnosti v terminológii sú možné podvody. Jeden podvodník sa už pokúsil použiť výraz Eth2. Vyzval svoje obete, aby vymenili svoje ETH za „ETH2“.

Roll-upy ZK majú vyriešiť problém škálovania ETH

Existujúce riešenia vrstvy 2 pre Ethereum sa začali zaujímať o technológiu škálovania Zero-Knowledge (ZK), ktorá by vyriešila problém vysokých poplatkov v Ethereu. Konkrétne ide o Polygon, ktorý investoval 400 miliónov dolárov do startupu špecializovaného na ZK – Mir rollupy.

Samotný Vitalik Buterin začiatkom decembra povedal, že jeho projekt takéto riešenia potrebuje. Len tak podľa neho zostane sieť otvorená všetkým možným budúcim zmenám.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár