ETH opäť stúpa. Je to stále efekt The Merge?

Ethereum (ETH) opäť stúpa. Druhá kryptomena je na grafe oveľa lepšia ako bitcoin.

od Simona

Newsletter news

ETH opäť stúpa

Dnes sa pohybuje jedno Ethereum okolo 1 630 dolárov. To znamená cenový skok o cca 8 % za deň a 5,3 % počas týždňa. Bitcoin na tomto pozadí vyzerá bledo. Za 1 BTC na burzách musíte zaplatiť okolo 19 300 USD, čo znamená 3,5% pokles ceny na 7-dňovej báze a len 3% nárast do 24 hodín Aká je nálada medzi investormi? Index strachu a chamtivosti bitcoinu opäť naznačuje extrémny strach (úroveň 20).

Ethereum investori sú zase oveľa optimistickejší, pokiaľ ide o dianie na trhu. Index strachu a chamtivosti bol v tomto prípade úroveň 36, čo stále znamená strach (v „bežnom“ vydaní). Indikátor sa pomaly blíži k úrovniam neutrality.

The Merge je už v cene?

Dôležitá zmena v algoritme vydávania nových coinov sa čoskoro uskutoční. Ide o prechod z Proof-of-Work na Proof-of-Stake, uznávaný ako ekologickejší spôsob riadenia blockchainu.

ethereum

The Merge, ako sa spomínaná zmena v sieti volá, znamená aj zníženie ETH v obehu. Proof-of-Stake povedie k tomu, že mnohé ETH zmiznú z trhu a búrz, pretože budú v stakingu – používané v spomínanom PoS procese. Investori to vedia a zrejme preto už nakupujú ETH s nádejou na ďalšie zvyšovanie.

Otázkou však je, či sú zmeny v The Merge už zahrnuté v cene ETH? Alebo možno naopak, môžeme rátať s ďalšími nárastmi? Na túto otázku je dnes ťažké odpovedať.

Napriek tomu je najreálnejší scenár, že s nadobudnutím platnosti The Merge cena ETH krátkodobo klesne. Všetko podľa známeho príslovia: „Kupujte klebety, ale predajte fakty“.

Vyššie uvedené nič nemení na tom, že dlhodobý úspešný prechod na PoS má pre ETH veľa pozitív. Keď k tomu prídu ďalšie prvky Etherea 2.0 (napr. zlepšenie škálovateľnosti siete), kurz ETH by mohol byť o mnoho úrovní vyššie ako dnes.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár