ETF na Ethereum (ETH) – všetko, čo potrebujete vedieť

od Martin Tkáč

Prvý bitcoin futures ETF bol nedávno schválený v USA. Zelenú čaká aj rovnaký produkt pre druhú najväčšiu kryptomenu ethereum (ETH). V dnešnom článku si stručne vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o ethereum ETF.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

ETF ethereum, USA vs. zvyšok sveta

Podobne ako pri bitcoine, ani ETF s najväčšou pravdepodobnosťou nebude založené na ETH, ale na Ether futures. To však platí len pre americký trh, keďže v zahraničí je situácia iná.

Po prvé, treba poznamenať, že fondy určené výlučne na ETH, ktorých akcie sa obchodujú na burze cenných papierov, existujú už nejaký čas. Pravdaže, prvé produkty tohto typu boli zabezpečené v BTC, takže odrážali cenu bitcoinu. Čoskoro sa však k nim pridali podobné nástroje zabezpečené ETH.

V tomto smere je jednou z najaktívnejších švajčiarska spoločnosť 21Shares. Svoj 21Shares Ethereum ETP spustila v marci 2019. Je uvedený pod symbolom 21XE a ISIN CH0454664027.

Ide o ETP obchodované na viacerých európskych burzách. Prostriedky sa čerpajú na švajčiarskej SIX v Zürichu, Deutsche Boerse Xetra vo Frankfurte, ďalších nemeckých burzách (Stuttgart a Düsseldorf), ako aj na rakúskej burze vo Viedni.

Jeho AUM je viac ako 558 miliónov dolárov, takže určite nepatrí medzi najväčšie európske ETP. Coinbase je v tomto prípade správcom ETH.

Toto je ETP založené na fyzickom ETH. Nieje to však presne ten druh fondu, ktorý SEC nechce schváliť.

Majk Spirit NFT

ETF v Kanade

ETF, ktoré bude pravdepodobne schválené v najbližších mesiacoch v USA, nebude založené na ETH, ale na futures jeho cene ETH. Z tohto dôvodu je možné, že ETF, ktoré sú kótované na kanadskej burze v Toronte, 16. najväčšej na svete, budú aj naďalej priťahovať množstvo investorov.

Napríklad ETF na BTC na burze v Toronte bolo spustené vo februári a bolo celkom úspešné. Bol však menší ako futures na bitcoinové ETF, ktorý bol spustený v októbri v USA. Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov boli v Toronte spustené ďalšie ETF, vrátane ETH založeného na fyzických tokenoch.

ETH ETF už teda existujú na rôznych trhoch, na európskych aj kanadských burzách, ktoré sú zvyčajne založené na tokenoch držaných správcom.

Na amerických akciových trhoch zatiaľ nie sú žiadne ETF, no v blízkej budúcnosti sa môžu objaviť. Mohlo by to byť v najbližších niekoľkých týždňoch alebo, čo je pravdepodobnejšie, v najbližších mesiacoch. Nepôjde však o ETF založené na ETH, ale o ETH futures ETF. Vzhľadom na obrovský počiatočný úspech ETF na BTC na americkom trhu sa dá predpokladať, že aj tieto budú veľmi úspešné.

Prečo niektorí investori uprednostňujú ETF?

Na týchto ETF sa investorom najviac páči to, že do nich môžu investovať pomocou platforiem, kde investujú do akcií. Keďže na nich už fungujú, môžu investovať do kryptomien niekoľkými kliknutiami, bez vytvárania nového účtu. V tomto bode, aj keď nie sú založené na fyzických žetónoch, ale na futures, je tento proces triviálny.

Opäť si však uvedomte, že odmietnutie SEC schváliť ETF založené na fyzických tokenoch na americkom trhu je anachronické. Vzhľadom na to, že ide o zďaleka najväčšie trhy na svete, sa zdá priam absurdné, že sa Spojené štáty rozhodli zaostávať za ostatnými.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár