ETF na bitcoinoch klesá?

od Martin Tkáč

Direxion požiadal SEC o schválenie ETF, ktoré „stavia“ na pokles ceny Bitcoinu. Tento konkrétny ETF v skutočnosti „shortuje“ cenu Bitcoin Futures.

SEC odmieta ETF pri poklesoch bitcoinov

Podľa agentúry Bloomberg, SEC požiadala Direxion, aby túto žiadosť stiahol a spoločnosť súhlasila.

Direxion Bitcoin Strategy Bear ETF by neinvestoval priamo do Bitcoinu, ale skrátka Bitcoin futures kontrakty obchodované na CME.

V žiadosti predloženej SEC Direxion vysvetlil svoju stratégiu založenú na tzv rolujúce BTC futures:

Fond bude vo všeobecnosti udržiavať krátku expozíciu voči Bitcoin Futures počas období, keď hodnota Bitcoinu stagnuje alebo klesá, ako aj počas období, keď hodnota Bitcoinu stúpa. Aby si fond udržal krátku expozíciu voči Bitcoin Futures, môže byť potrebné, aby si fond nakúpil futures kontrakty a aby uzavrel svoje krátke pozície, keďže sa blížia exspirácii, a nahradil svoju krátku expozíciu novými futures kontraktmi s neskorším dátumom platnosti.

SEC sa však tento finančný nástroj nepáčil a požiadala Direxion, aby svoju žiadosť stiahol. To znamená, že SEC sa otvorila Bitcoin Futures ETF, ale nie v každom prípade.

Direxion ako Valkyrie

Direxion je druhým ETF, ktoré SEC „zamietla“. Od schválenia ProShares ETF 19. októbra musela SEC zvážiť aj ďalšie požiadavky. Niektorí z nich boli kreatívnejší.

Napríklad Valkyrie, ktorá získala schválenie ETF pre Bitcoin futures na Nasdaq, podala druhú ETF žiadosť založenú na „leveraged“ Bitcoin futures. Neschválila ho ani Komisia pre cenné papiere.

Odmietnutie ETF Direxion tiež potvrdzuje, že americká agentúra nie je ochotná schváliť kreatívne finančné nástroje založené na bitcoinoch. Nie je ani ochotná podporovať ETF len pre bitcoiny. Na druhej strane to vyzerá, že ETF na Ethereum futures môžu byť čoskoro schválené.

Medzitým sa zdá, že schválené ETF založené na Bitcoin Futures sa stretávajú s úspechom. To však nerobí dojem na SEC, ktorá zrejme stále považuje Bitcoin a deriváty za príliš rizikové.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár