Energetická kríza: Kto ponesie zodpovednosť za zdevastovanie európskej ekonomiky? 

Najchladnejšia studená vojna sa len začína a deštruktívne politické rozhodnutia budú viesť k utrpeniu a ďalšiemu uťahovaniu opaskov  

od Rastislav Vasilišin

V dnešnej dobe nie je núdza o krízy. Na historicky najvyššiu infláciu, recesiu, pád eura, či vojnu na Ukrajine sme si už takpovediac zvykli.

Blíži sa však problém ešte väčších rozmerov. Na obzore je energetická kríza.

Ale pozrime sa na fakty.

Futures ceny na zemný plyn v EÚ vzrástli na 270 eur za megawatthodinu (MWh). To je takmer 10-násobný nárast oproti tohtoročným cenám.

Energetická kríza zdroj: TradingView

A aby sa to niekomu nezdalo dostatočné “krízové”, pozrime sa na graf cien elektriny.

Nemecké ceny elektriny už rastú exponenciálne. Kontrakty na budúci rok prekročíli nad neuveriteľnú úroveň 1000 eur za MWh. A aj napriek poklesu na 600 eur za MWh, sú stále desať násobne vyššie ako tohtoročné ceny.

Energetická Kríza

zdroj: TradingView

To znamená 10-násobne vyšší účet za elektrinu. Znie to ako ťažko predstaviteľné ale bohužiaľ je to reálny predpoklad na budúci rok.

Ako to, že to nie je hlavná správa vo všetkých médiách?

Koniec “blahobytu a bezstarostnosti”

Je nad slnko jasné, že takéto zvýšenie cien elektriny pošle infláciu vysoko do dvojciferných čísel. Napríklad nemecká Bundesbank tvrdí, že inflácia v najväčšej európskej ekonomike v 4. štvrťroku prekročí 10 percent. Čo je ešte horšie, americká Citi predpokladá, že inflácia v Spojenom kráľovstve by mohla na budúci rok dosiahnuť 18 percentnú úroveň. V Estónsku je inflácia 23-percentná inflácia a na Slovensku dosiahol oficiálny rast spotrebiteľských cien 13,6 percenta a je na tom štvrté najhoršie v eurozóne.

To sú inflačné čísla na úrovni krajín tretieho sveta, kde diktátori zdevastovali svoje ekonomiky v snahe udržať si moc. Teraz to máme v Európe a to sme len na začiatku inflačnej špirály.

Je zrejmé, že situácia v Európe je tragická. A Európania majú len jednu možnosť, pripraviť sa na bolestivé časy. Možno aj preto prezident Macron varoval Francúzov, že čelia veľkým stratám a tomu, čo nazval „koncom blahobytu a bezstarostnosti“.

Prečo sa to všetko deje?  

Dôvodom sú nedomyslené protiruské sankcie, bez reálnej náhrady za lacný ruský plyn a ropu. Sankcie sú vždy dvojsečnou zbraňou a v tomto prípade sa otočili proti nám.

Naši lídri však majú na svedomí aj niekoľko ďalších hlúpych rozhodnutí.

Pripomeňme si ako vlády v západnej Európe presadili zelenú stratégiu na úkor energetickej nezávislosti. Namiesto spoľahlivej elektriny z fosílnych palív presadzovali a dotovali výrobu nespoľahlivej “zelenej” elektriny.

Alebo si spomeňme na to ako nás zatvorili do našich domovov a následne zadlžili len preto, aby mohli takéto drakonické opatrenie udržať. Centrálne banky tak zasypali Európu lacnými peniazmi, zrútili euro a spôsobili infláciu, ktorá v eurozóne nemá obdobu.

Žiaľ, naši politici nemajú príliš veľa možností na nápravu. Inflácia je totiž ako džin. Akonáhle je vypustený z fľaše, je veľmi ťažké ho znova dostať späť.

Ceny elektriny raketovo rastú. A priemerná európska rodina si bude musieť odtrpieť amatérske rozhodnutia svojich lídrov. Žiadna centrálna banka už nedokáže zastaviť prudký nárast inflácie do dvojciferných čísel.

Patová situácia

ECB je preto v patovej situácii. Ak neurobí nič, inflácia bude zúriť ďalej. Ak zvýši úrokové sadzby, dostane nás ešte do hlbšej recesie. Centrálni bankári jednoducho nemôžu vyhrať.

To isté platí aj o našich nezodpovedných politikoch. Ak neurobia nič, ľudia pôjdu do ulíc. Doženú ich k tomu neúnosné ceny energií. Ak ceny umelo obmedzia, zbankrotujú dodávatelia elektriny a celý energetický trh.

ECB zostáva len jedno riešenie. Môžu prebrať scenár amerického Fedu, ktorý ničí dopyt prostredníctvom cieleného krachu finančných trhov. Inak povedané, ECB spustí koordinovanú recesiu a keď investori pocítia pád nehnuteľností, akcií a dlhopisov prestanú míňať. A keď sa zníži spotreba, zníži sa aj inflácia. Možno to je to, čo Macron myslel tým, “koncom blahobytu“.

Kto preberie zodpovednosť? 

Je to celé šialené. Centrálne banky a vlády vytvorili historicky vysokú infláciu a následne energetickú krízu a teraz sa snažia odpratať to všetko pod koberec a pokračovať vo svojich deštruktívnych praktikách.

Rovnaké inštitúcie, ktoré nám priniesli rekordnú infláciu a energetickú krízu, teraz idú zničiť ekonomiku v snahe dostať infláciu pod kontrolu.

Kto preberie zodpovednosť za spôsobenie škody občanom? Kto bude postavený pred súd za zdevastovanie európskej ekonomiky?

Najchladnejšia studená vojna sa len začína a devastačné politické rozhodnutia budú viesť k utrpeniu a ďalšiemu uťahovaniu opaskov.

Otázkou ale stále ostáva, čo vieme urobiť preto, aby sa toto šialenstvo znova nezopakovalo?

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár