Emotikony na Twitteri ako dôkaz v prípade proti spoločnosti Dapper Labs

Ďalšia spoločnosť sa ocitla uprostred súdneho sporu s Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC). Tentoraz ide o spoločnosť Dapper Labs, ktorá stojí za kolekciou neprevoditeľných tokenov (NFT) súvisiacich s basketbalom. Tvrdí sa, že kolekcia „NBA Top Shot Moments“ ponúka zberateľom namiesto produktov predaj cenných papierov. Navyše sa v celom prípade objavuje pomerne nezvyčajný argument. Súd totiž zistil, že jednou z foriem presviedčania na kúpu tokenov, ktorá zároveň naznačovala možnosť generovania dodatočného zisku, boli emotikony používané spoločnosťou Dapper Labs na sociálnych sieťach.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Všimnite si emotikony rakety a cenový graf

Sudca, ktorý predsedá prípadu proti spoločnosti Dapper Labs týkajúcemu sa predaja neregistrovaných cenných papierov, nedávno vyniesol pomerne neočakávané rozhodnutie. Rozhodol totiž, že používanie emotikon – ako napríklad raketa, cenový graf alebo vrecia s peniazmi – môže naznačovať „finančnú návratnosť investície“, ak sa používajú v príspevkoch o ponúkaných produktoch.

Lisa Braganca, bývalá riaditeľka oddelenia americkej komisie pre cenné papiere a burzy, 23. februára uverejnila v tejto súvislosti varovanie. Uviedla, že používanie takýchto značiek by mohlo mať potenciálne právne dôsledky.

Braganca tiež poskytla odkaz na žalobu z prípadu, v ktorom sudca federálneho súdu – Victor Marrero – zamietol žiadosť spoločnosti Dapper Labs o odvolanie sa proti sťažnosti.

V obžalobe sudca poukazuje na to, že niektoré z príspevkov uverejnených na účte NBA Top Shot na Twitteri obsahujú emotikony so špecifickým významom. Tie majú zjavne naznačovať finančný výnos z nadobudnutia ponúkaných tokenov.

„A hoci slovo „zisk“ nie je obsiahnuté v žiadnom z tweetov, emotikony ako „raketová loď“, „akciový graf“ a „vrecia peňazí“ objektívne znamenajú jediné: finančnú návratnosť investície,“ píše sa v žalobe.

Snímka obrazovky z twitterov na účte NBATopShot, na ktoré sa počas prípadu odvolával sudcaK prípadu sa vyjadril Oscar Franklin Tan, právny riaditeľ spoločnosti Enjin, obchodnej platformy NFT. Podľa jeho názoru by rozhodnutie súdu v prípade Dapper Labs nemalo mať za následok vytvorenie „nebezpečného pravidla“, z ktorého vyplýva, že predmetné emotikony majú povahu cenných papierov. Ako tvrdí Tan:

„Súdy by mali chrániť zdieľateľný, slobodný prejav v komunitách NFT, pretože shitposty a emotikony sú tiež súčasťou slobody prejavu“.

Sloboda prejavu sa čoraz viac zmenšuje

Prípad vyvolal množstvo kontroverzií. Reakcia komunity digitálnych aktív preto netrvala dlho. Na Twitteri mnohí používatelia označili rozhodnutie sudcu Marrera za „tragické“. Iní poukazujú na porušenie slobody prejavu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár