Elon Musk: SpaceX hrozí bankrot

od Martin Tkáč

Cez víkend v Deň vďakyvzdania poslal Elon Musk zamestnancom SpaceX list, v ktorom ich varoval pred rizikom bankrotu spoločnosti v budúcom roku.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Problémom je spomalenie výroby motorov Raptor pre raketu Starship. Musk napísal, že produkčná kríza je oveľa horšia, ako vyzerala pred pár týždňami.

Vzhľadom na zhoršovanie situácie generálny riaditeľ jasne varuje, že spoločnosti môže reálne hroziť bankrot. Najmä ak budúci rok nebude možné vykonať aspoň jeden skúšobný let rakety raz za dva týždne.

Čo je Starship?

Starship je kozmická loď, ktorá bude v budúcnosti prepravovať tovar a ľudí na Mars. Ide o jedinečný a bezprecedentný projekt, ktorý ešte nebol vytvorený. Preto existujú pochybnosti o jeho funkčnosti. SpaceX momentálne testuje niekoľko prototypov v Texase.

Aby sme však postúpili ešte o krok ďalej, vesmírne lety sa budú musieť uskutočniť pomocou prototypu veľmi podobného finálnej verzii. Spomalenie výroby motorov marí plány spoločnosti do takej miery, že podľa Muska existuje reálne, no nevyhnutné riziko zlyhania celého projektu.

Majk Spirit NFT

Prvé meškanie letu

Je vhodné dodať, že Musk sa neskôr snažil toto riziko na Twitteri bagatelizovať. Uviedol, že je to v skutočnosti nepravdepodobné a že jeho paranoja je nevyhnutná na zaručenie prežitia projektu.

Musk vo svojom liste opísal súčasný proces výroby motora Raptor ako „katastrofu“. Rozhodol sa, že to bola najťažšia vec pri vytváraní rakety. Nakoniec by sa prvý orbitálny let Starship uskutočnil v januári alebo februári 2022. V tomto momente však hrozí, že tento termín nebude dodržaný.

Napriek tomu je prezident SpaceX presvedčený, že let sa uskutoční do konca budúceho roka.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár