Elon Musk: Lightning môže vyriešiť problém s bitcoinom

od Martin Tkáč

Pre generálneho riaditeľa spoločností Tesla a SpaceX sú bitcoiny príliš pomalé, drahé a náročné na výkon, aby sa im darilo. Myslí si, že päťročný protokol o platbách v bitcoinoch je cestou vpred.

Elon Musk tvrdí, že rastúci dopy po bitcoine by mohla uspokojiť ak by prijali platobnú sieť Lightning Network, ktorá umožňuje rýchlejšie a lacnejšie transakcie s BTC.

„Spotreba energie z ťažby BTC začína prevyšovať spotrebu energie v stredne veľkých krajinách. Pre malých tažiarov je takmer nemožné uspieť bez zníženia nákladov“

Elon Musk

 

Lightning je softvér, ktorý spracováva bitcoinové transakcie mimo bitcoinového blockchainu, aby odľahčil zaťaženie siete.

Bez Lightningu to momentálne stojí v priemere 13 dolárov na poplatkoch a presun prostriedkov cez bitcoinovú sieť trvá 14 minút.

V prípade Lightning stojí presun finančných prostriedkov okolo jedného satoshi, čo je najmenšia jednotka bitcoinu (zodpovedá 100 milióntine bitcoinu) a transakcie sú takmer okamžité. Lightning Labs so sídlom v Silicon Valley začali stavať Lightning v roku 2016.

Kritici tvrdia, že Lightning obetuje decentralizáciu, pretože niektoré výpočtové práce prebiehajú mimo hlavného bitcoinového blockchainu.

„Dosiahnutie skutočne decentralizovaného financovania, moc pre ľudí je ušľachtilým a dôležitým cieľom,“

uviedol Musk v reakcii na otázku od youtubera BTCSession, ktorý sa pýtal, či Musk zvažoval, že Lightning obetuje decentralizáciu.

zdroj: pixabay.com, decrypt.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár