Elon Musk je presvedčený, že USA zbankrotujú

Elon Musk je presvedčený, že USA zbankrotujú. „Otázkou je kedy, nie či,“ uviedol.

od Simona

Newsletter news

Elon Musk čaká na bankrot USA

„Vzhľadom na federálne výdavky je otázkou kedy, nie či zbankrotujeme,“

napísal Musk na Twitteri.

Narážal tým na video, ktoré bolo zverejnené na profile Bieleho domu. Kritizoval v ňom republikánov za to, že odmietajú schváliť vyšší strop štátneho dlhu.

„Nesplácanie amerického dlhu je jediný plán Republikánskej strany, ktorý leží na stole,“ bolo napísané.

Problém dlhu však nie je len záležitosťou politického boja, ale niečím reálnym, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k vážnym problémom USA.

Úrady nedávno vyzvali Kongres, aby zvýšil úroveň dlhu, ktorý už presiahol 31,4 bilióna USD. V ceste Bielemu domu, v ktorom je demokrat Joe Biden, však stáli republikáni, ktorí v súčasnosti ovládajú Snemovňu reprezentantov. Druhá menovaná strana je v USA považovaná za konzervatívnejšiu a zároveň prísnejšiu v prístupe k fiškálnej politike ako tá prvá.

O rozsahu problému svedčí aj to, že americká ministerka financií Janet Yellen začiatkom roka pripustila, že jej rezort bude musieť prijať „mimoriadne opatrenia“, aby zabránil platobnej neschopnosti, keď vláda dosiahne dlhový strop. Súčasné opatrenia môžu americkým úradom umožniť, aby sa do júna vyplatili.

Usa Dolár

Kvôli čomu padli impériá?

Stojí za zmienku, že impériá sa v histórii nezriedka zrútili práve v dôsledku zlého hospodárenia a rozpočtových problémov. Príkladom je Francúzsko v 18. storočí, ktoré v istom momente prestalo splácať svoje dlhy a vyhlásilo faktický bankrot, čo sa dnes považuje za jeden z dôvodov vypuknutia Francúzskej revolúcie.

V prípade USA sa problém bankrotu opakuje. Súčasná hranica – presne: 31,381 biliónov USD – stanovil Kongres v decembri 2021. Táto suma bola dosiahnutá už začiatkom tohto roka, v dôsledku čoho bolo americké ministerstvo financií nútené pristúpiť k spomínaným „mimoriadnym opatreniam“. Stalo sa tak už po šestnásty raz!

Čo sú tieto „mimoriadne opatrenia?“ Ide o zadržanie časti investícií federálnych zamestnancov do dôchodkových fondov. Kongres má teraz čas do 5. júna, aby dosiahol dohodu o zvýšení dlhového stropu, a tým zabránil platobnej neschopnosti vlády.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár