Elizabeth Warren, americká senátorka chce brániť finančný systém proti „temným kodérom“

od Martin Tkáč

Senátorka Elizabeth Warren, známa kryptokomunite, opäť hovorí o kryptomene. Zopakovala svoje varovanie pred údajnými hrozbami, ktoré digitálne aktíva predstavujú pre americký finančný systém, a nalieha na väčšiu kontrolu nad nimi.

Temní superkodéri

Elizabeth Warren sa netají skeptickým prístupom a nedôverou v kryptomeny.
Neraz o nich hovorila negatívne a tvrdila, že predstavujú hrozbu pre finančné systémy v USA. Aktívne sa zúčastňuje na rokovaniach Senátu s cieľom ovplyvniť zvýšenie kontroly nad digitálnymi aktívami.

Elisabeth Warren 2

Warren tentoraz, počas rokovania, ktoré sa konalo 27. júla v bankovom výbore Senátu s názvom „Kryptomeny: na čo slúžia?“, Warren opäť kritizovala digitálne aktíva a odvolala sa, že „všetky varovné signály blikajú“. Tvrdí, že „malý“ trh s kryptomenami vo výške 1,6 bilióna dolárov predstavuje veľmi veľkú hrozbu pre bankový systém v hodnote 25 biliónov dolárov.

S rastom trhu s kryptomenami rastie aj riziko pre našu finančnú stabilitu a našu ekonomiku. – hovorí senátorka.

Warren naďalej trvá na tom, že kryptomeny nie sú také decentralizované, ako by mali byť, pričom väčšinu z nich kontrolujú ich tvorcovia a ťažiari. Dalo by sa povedať, že senátor za Massachusetts prirovnal systém kryptomien k fantázii Marvel. O ľuďoch zaoberajúcich sa ťažbou a tvorbou kryptomien povedala:

„Namiesto toho, aby kryptomena nechala náš finančný systém pod vplyvom rozmarov obrovských bánk, dáva systém závislý od rozmarov nejakej temnej skupiny superkoodérov a baníkov bez tváre, čo vôbec neznie dobre.“

 

V liste adresovanom aj Janet Yellen (ministerke financií USA), ktorá verí kryptomenám, Warren varuje, že „pretože dopyt po kryptomenách stále rastie a tieto aktíva sa viac integrujú do nášho finančného systému“.

„Ako orgán zodpovedný za koordináciu medzi americkými finančnými regulátormi by mala Rada pre dohľad nad finančnou stabilitou hrať vedúcu úlohu pri vytváraní komplexného regulačného režimu pre kryptomeny.“

V súlade s tým sa včera uskutočnilo neverejné stretnutie ministra financií Yellen s zákonodarcami, aby sa okrem iného diskutovalo o téme Tetherovej rezervy.

zdroj: zycrypto.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár