Elektrická sieť v Kazachstane je na hraniciach možností

od Martin Tkáč

Kazachstan zápasí s rastúcim dopytom po energii teraz, keď ťažba kryptomien v tejto stredoázijskej krajine zažíva boom.

Väčšinu minerov prilákala lacná energia krajiny alebo zákaz susednej Číny. Vďaka tomu sa krajina s 19 miliónmi obyvateľov stala po Spojených štátoch druhým najväčším miestom na ťažbu bitcoinov na svete. Potvrdzuje to Cambridgeské centrum pre alternatívne financie.

Vláda, ktorá je nútená dovážať energiu a prideľovať domáce dodávky, sa snaží prísť na to, ako zdaniť a regulovať priemysel. Kvôli boju s infláciou sa vláda zdráha zvyšovať štátom regulované umelo nízke ceny elektriny, čo je koreňom problému.

Eric Livny, regionálny ekonóm Európskej banky pre obnovu a rozvoj, uviedol:

Cenová reforma je určite potrebná. To, čo máme v Kazachstane, je silná závislosť od uhlia za veľmi nízke ceny… To však vytvára veľké problémy pri plnení záväzkov, ktoré Kazachstan prijal, aby bolo hospodárstvo zelenšie.

Niektorí baníci navrhli vláde, aby umožnila svojmu priemyslu kompenzovať dane investíciami do obnoviteľnej energie.

Inžinier Yedige Davletgaliyev z Blockchain analytics, Blockchair.com povedal:

Kazachstan má možnosť rozvíjať svoj slabý sektor elektriny na úkor iných a zarobiť na ňom nejaké peniaze.

Boj proti zločinu v Kazachstane

Vláda Kazachstanu tiež plánuje zakročiť proti neregistrovaným „šedým“ minerom. Podľa odhadov krajiny dokážu spotrebovať dvakrát viac elektriny ako registrovaní „bieli“. Námestník ministra energetiky Murat Zhurebekov sa domnieva, že túto otázku nemožno ďalej odkladať a uviedol, že smernica bude vydaná do konca roka.

Žurebekov nevysvetlil, ako úrady zamýšľajú lokalizovať „sivých“ minerov, ktorých farmy sú často ukryté v pivniciach či opustených továrňach. Satelity by však mohli potenciálne odhaliť ich tepelné podpisy.

Niektorí „šedí“ mineri hovoria, že uvažujú o prechode na „bielych“, ale nie sú si istí, aké vysoké môžu byť ich dane. Jeden z anonymných „sivých“ minerov povedal:

Daň, ktorú vláda plánuje zaviesť, je niečo, čo si baníci môžu dovoliť. Nie je však jasné, aké požiadavky môže vláda klásť ďalej.
Prijatá legislatíva proti praniu špinavých peňazí

Medzitým členovia Senátu Kazachstanu práve schválili legislatívu, ktorá zavádza zákony proti praniu špinavých peňazí (AML) na kryptomenové platformy. Spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami a poskytovatelia služieb budú podliehať finančnému monitorovaniu. Svoju činnosť budú musieť oznámiť príslušným vládnym orgánom.

Novely majú regulovať národný rámec AML ako celok a zároveň sa vzťahujú aj na kryptomenové platformy. Zákon, ktorý schválil Senát, čaká na súhlas prezidenta Kazachstanu.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár