El Salvador sa vracia na trh s kryptomenami

Zdá sa, že prvá krajina na svete, ktorá uznala BTC za zákonné platidlo – Salvador – nezmenila svoju investičnú stratégiu. Prezident Nayib Bukele na Twitteri oznámil, že jeho vláda od zajtra obnoví nákupy kryptomien.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Nayib Bukele ide nakupovať

Aj keď bol rok 2022 pre trh s kryptomenami náročný, keďže mnohé vnútorné a vonkajšie faktory naďalej tlačia ceny na dol, zdá sa, že El Salvador je odhodlaný pokračovať vo svojej stratégii investovania do BTC.

Orgány krajiny začnú od zajtra nakupovať jeden bitcoin denne, povedal.

Doteraz táto malá stredoamerická krajina nahromadila až 2381 BTC. Vzhľadom na to, aká je cena bitcoinu za posledný rok, je Salvador – aspoň na papieri – v tejto investícii značne v mínuse.

Nedávno sa dokonca povrávalo, že El Salvador drží svoje BTC na skolabovanej kryptomenovej burze FTX. Nebola to však pravda. Samotný Bukele tieto správy poprel.

Zaujímavé je, že nové rozhodnutie prezidenta a jeho spolupracovníkov rýchlo prevzal Justin Sun z Tronu, ktorý informoval, že jeho spoločnosť sa uberá rovnakým smerom:

Od zajtra tiež budeme každý deň nakupovať jeden bitcoin.

Dnes stojí 1 BTC okolo 16 500 USD. To znamená cenový skok o cca 1% za týždeň.

nayib bukele GIF by Nuevas Ideas

Bitcoinová ambasáda

Salvádor sa výrazne podieľa na propagácii bitcoinov, nedávno zriadil bitcoinovú ambasádu vo Švajčiarsku.

„Moji salvádorskí kolegovia a ja sme veľmi nadšení zo sľubu, ktorý nám Bitcoin dáva, a teším sa na to, ako táto iniciatíva pomôže zlepšiť prístup k ekonomickej bezpečnosti a ekonomickej slobode pre všetkých,“ povedala veľvyslankyňa Salvádoru v USA Milena Mayorgaová.

Viac sme o tom písali tu.

Samotného Bukeleho kritizovali jeho odporcovia za jeho pro-bitcoinovú politiku. Ako však tvrdí, argumenty kritikov nedávajú zmysel.

El Salvador je centrom adopcie bitcoinov a tým aj ekonomickej slobody, finančnej suverenity, odporu voči cenzúre, neskonfiskovateľnému bohatstvu a koncu kráľov, ich tlačeniu mien, devalvácii a realokácii bohatstva záujmovým skupinám, elitám, oligarchom
– napísal o nápadoch, ktoré stoja za BTC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár